Siim Kaasik
, siim.kaasik@postimees.ee
Mihkel Räim Tour of Estonia Tartu GP finišis.
Mihkel Räim Tour of Estonia Tartu GP finišis. Foto: Margus Ansu

Tour of Estonia viimase etapil ehk Tartu GP-l (173 km) võitis Israel Cycling Academy eestlasest rattur Mihkel Räim, kes kindlustas etapivõiduga ka velotuuri üldvõidu.

Nagu viimastel aastatel tavaks saanud, sõideti Tartu GP 9,6 km pikkusel linnaringil, mida profiratturid läbisid 18 korda. Kogudistants oli seega 173 km.

Kolmandal ringil lasti viiel jooksikul eest ära minna: Emil Lindgren (Rootsi rahvuskoondis), Raman Ramanau (Valgevene, Minsk Cycling Club), Karel Tyrpekl (Tšehhi, Tufo Pardus Prostejov), Aleksejs Saramotins (Läti rahvuskoondis) ja Marceli Boguslawski (Poola, Wibatech Merx 7R). Jooksikute edu püsis stabiilselt minuti-kahe vahel.

11. ringil läksid aga Eesti koondislased Alo Jakin, Oskar Nisu ja Gert Jõeäär peagrupi etteotsa ning hakkasid tempot tegema. Töö kandis vilja, sest jooksikute kaheminutiline edu hakkas järsult kahanema – vähem kui poole ringiga sõitis peagrupp tagasi 50 sekundit. Kui lõpuni jäi seitse ringi, püüdiski grupp jooksikud kinni.

Kuus ringi enne lõppu pääsesid grupist minema neli meest: Piotr Konwa (Poola, Wibatech Merx 7R), Timon Loderer (Saksamaa, Hrinkow Advarics Cycleang) ning Eesti koondislased Jakin ja Norman Vahtra. Põhiliselt tegid neist tööd kaks viimasena nimetatut.

Viis ringi enne lõppu vedasid jooksikute seltskonda ikka eestlased, vahe peagrupiga oli täpselt üks minut.

3,5 ringi enne lõppu eraldus peagrupist 16 meest, nende seas ka eestlased Rait Ärm, Peeter Pruus ja Israel Cycling Academy värve esindav Mihkel Räim. Õige pea püüdsid nad neli jooksikut kinni.

Natuke enam kui kaks ringi enne lõppu toimus järjekordne rünnak ning eest pääsesid viis meest: Räim, Pruus, Michel Podalski (Wibatech Merx 7R), Joonas Henttala (Team Novo Nordisk) ning Viesturs Luksevics (Läti, Amore & Vita – Prodir). Kaks ringi enne lõppu oli neil peagrupiga sisse sõidetud rohkem kui 20-sekundiline edu.

Eelviimasel ringil panid Pruus ja Räim Vanemuise tõusul sisse järgmise käigu, mis käis Henttalale ja Luksevicsile üle jõu. Üks ring enne lõppu oli ette jäänud kolmiku edu jälitajate ees 40 sekundit.

Viimasel ringil ründas Räim. Podalski suutis temaga kaasa minna, Pruus aga mitte. Podalski ja Räim pidasid koos ees lõpuni vastu ning finišisirgel polnud poolakast eestlasele vastast. Ja nii võitiski Tartu GP ja ühtlasi tänavuse Tour of Estonia saarlane Mihkel Räim! Talle ja Podalskile järgnes grupifiniši võitnud venelane Roman Maikin (Minsk Cycling Club).

Üldises paremusjärjestuses tegi Räime koduklubi Israel Cycling Academy puhta töö, sest teise koha saavutas proloogi võitnud austerlane Matthias Brändle ning kolmanda koha sai eilse Tallinn-Tartu GP võidumees Rudy Barbier (Prantsusmaa).  Teisisõnu: Iisraeli klubi võitis kõik tuuri etapid ja ka üldise paremusjärjestuse.

Võistkondlikus arvestuses saavutas esikoha mõistagi Israel Cycling Academy, mägedekuninga tiitli võitis Isac Lundgren (Rootsi rahvuskoondis), punktide arvestuses triumfeeris Räim ning parim noorrattur oli Emil Lindgren (Rootsi rahvuskoondis).

Mihkel Räim: «Lihtne kindlasti ei olnud, aga samas vahepeal peab riske ka võtma. Tundsin end juba eile väga hästi, aga finiš läks siis metsa – jäin kinni, ei saanud spurtida. Seega jäi eilne kripeldama. Vorm on mul juba mõnda aega päris hea olnud, olen lihtsalt sel aastal ennast tiimi nimel päris palju ohverdanud. Nüüd on võit olemas ja moraalselt vähe kergem.»

Peeter Pruus: «Kahjuks jäi põhieesmärk täitmata, sest tahtsin kokkuvõttes tulla esikolmikusse (Pruus sai kokkuvõttes kuuenda koha – toim.). Olen elu ühes paremas vormis ja tegin siin elu ühe parema tulemuse maanteel. Täna oleks peaaegu ära tulnud ning Mikuga koos finišeerida oleks ikka väga vinge olnud! Oleks mõnes kohas natuke end tagasi hoidnud, siis oleksin võib-olla lõpuni ära kestnud.»

Estonian Cycling Weekend lõppeb homme, kui toimub 38. Tartu Rattaralli, kuhu on starti oodata ligi 4000 ratturit. Teiste hulgas on stardis ka paljud tuurist osa võtnud tiimid, nende seas Eesti koondise ratturid.