Siim Kaasik
, siim.kaasik@postimees.ee

Käsipalli meeste meistriliiga finaalseeria algas kolmapäeva õhtul Põlvas, kus viimasel neljal hooajal Eesti meistriks kroonitud kodumeeskond Serviti oli 28:17 (12:10) üle HC Tallinnast ning asus seeriat 1:0 juhtima. Teine kohtumine toimub pühapäeval Tallinnas, Kalevi spordihallis algusega kell 19.

Põhi- ja vaheturniiri järel meistriliigat juhtinud Serviti alustas esimest finaalmängu koduses Mesikäpa hallis «haavatud» HC Tallinna vastu, sest HC Kehra/Horizon Pulp&Paperi vastu 3:1 võiduga lõppenud poolfinaalseeria üks kangelasi Uku-Tanel Laast ei saanud osaleda. Mängujuhirolli võttis enda tänavu pärast pikka pausi platsile naasnud Risto Lepp.

Meeskondade peatreenerid Kalmer Musting ja Jüri Lepp rõhutasid enne seeriat, et mõlema tiimi trumbiks on hea kaitse ning kohtumise avapoolaeg seda ka tõestas. Väravaid tuli küllalt visalt, nii Armis Priskus pealinlaste kui Eston Varusk kagu-eestlaste poolel tegid häid tõrjeid. Korra sai Tallinn esimesel poolajal ette, kui Sergei Glinka tegi seitsmendal minutil 3:2.

Siis rebis kodumeeskond Henri Sillaste kahe ning Anatoli Tšezlovi ja Stanislav Holodjuki ühe värava toel 6:3 juhtima. Külalised tegid palju tehnilist praaki ning olid raskustes Serviti aktiivse ja kõrge kaitsega. Peatreener Lepp võttis aja maha ja kohe pilt muutus. Vastaseid sunniti rünnakul eksima, ise tabati täpselt ja 20. minutil tuli Risto Kiili väravast viik 7:7.

Kui Sillaste oli karistusviskest Serviti 9:8 ette viinud, vigastas jalga Eesti koondislane Robin Oberg ning Tallinna võimsast tagaliinikolmikust – Oberg, Laast, Glinka – oli platsil alles vaid viimane. Alfred Timmo ja Carl-Eric Uibo kasvatasid põlvalaste edu uuesti kolmele väravale, aga vaheajale mindi pärast Glinka avapoolaja viiendat tabamust seisul 12:10.

Oberg turgutati mängukorda ning Markus Viitkar vähendas teise pooltunni algul vahe minimaalseks. Mäng hakkas nii ühelt kui teiselt poolt kulgema suurte tõusude ja mõõnadega ning muutus närvilisekski. Sillaste viis uuesti Serviti kolmega ette, 14:11, ent Rauno Aus tõi kahe tabamusega Tallinna jälle kuklasse hingama.

Tiitlikaitsja läks 16:13 juhtima, Lepp otsustas rünnakul väravavahi seitsmenda väljakumängijaga asendada, aga sai karistatud, kui Kristjan Muuga palli tühja väravasse saatis. Serviti jäi siis neljaks minutiks vähemusse, kuid võitis selle perioodi 3:1 ning juhtis 46. minutiks juba 20:14.

Henri Hiiend kasvatas edu seitsmele väravale ja kuigi korra sai Tallinn veel vahe pärast Viitkari ja Obergi tabamusi viiele, siis lõplikku tagasitulekut näha polnud. Mõlemad meeskonnad andsid mänguaega noorema põlvkonna palluritele ja eriti Servitil pommitasid edukalt nii Ülljo Pihus kui Martin Grištsuk.

Tallinn viimase seitsme minutiga väravaid ei visanud ja Serviti sai 28:17 võidu ning finaalseerias 1:0 edu. Üleplatsimehena tabas Sillaste kaheksa, Timmo neli ning Tšezlov ja Grištsuk kolm korda. Pealinlaste poolel jäi Glinka teisel poolajal nullile, aga oli siiski meeskonna resultatiivseim viie väravaga. Viitkar lisas neli ja Marek Karu kolm tabamust.

«Võidust hoolimata – eks meie mäng oli ikka rabe, finaalseeria närvilisus kumas läbi, eriti vähesema mängupraktikaga meestel,» tunnistas Serviti peatreener Musting. «Teisel poolajal oli meil rotatsiooni rohkem, vastane väsis ja saime selge vahe sisse. Aga parandamisruumi jäi palju.»

Tallinna juhendaja Lepp kinnitas, et Laast peaks pisivigastusest pühapäevaks taastuma. «Tema puudumine jätti muidugi selge jälje ja teadsime, et Ukuta saab meil raske olema. Nii läkski, üks käik oli puudu, eriti just teisel poolajal. Suurema osa ajast olime ju mängus sees, aga loodetud värskust ja võimsust polnud,» tunnistas Lepp.