12 ohumärki, et su eks on nartsissist ning püüab sind suhtesse tagasi imeda

Dagmar Lamp
, Sõbranna.ee ja teemaveebide osakonna juhataja
Copy
Foto: Shutterstock

Lahkuminekud on rasked, kuid on olukordi, kus sellest võib saada elupäästev lahendus – eriti juhul, kui sa lähed lahku nartsissistist.

Nartsissistliku isikuhäirega inimene teeb sulle suhte lõpetamisega teene. Loodetavasti sa saad sellest üle ning ei pea enam kunagi tema manipulatsioone taluma. Esiti võibki tunduda, et sa oled manipuleerimisest pääsenud – valitseb täielik vaikus. Kuid see on lihtsalt viis, kuidas nartsissist suhte lõpus käitub.

Võib mööduda nädal, kuu või üllatuslikult isegi aastaid, kui ootamatult võtab ta sinuga taas ühendust ning paneb sind uskuma, et teie kahe jaoks on siiski tulevikus veel lootust. Kui sul veab, siis seda ei juhtu, sest sellises olukorras oled sa langenud hoopis tema lämmatamistaktika ohvriks.

Mis on lämmatamine? Tegemist on väärkohtlemise tehnikaga, mida nartsissistid ja teised manipuleerivad isikud kasutavad lootuses, et neil õnnestub oma ohver tagasi suhtesse imeda. Neil on vaja, et keegi neid imetleks ning kes sobiks selleks paremini, kui inimene, kes on end neile avanud. Nartsissistid on emotsionaalsed vampiirid, kel pole probleemiks sind hävitada, et oma vajadusi rahuldada. YourTango toob välja 12 ohumärki, et oled just sellises olukorras.

  1. Ta saadab sõnumeid, teeseldes, et midagi ei ole juhtunud. Kui vestlusaken hüppab lahti ja ta uurib justkui niisama, millega tegeled, ära mine asjaga kaasa.
  2. Ta kasutab erilist sündmust või tähtpäeva, et kontakti otsida. Lihtsalt tõlgi «Palju õnne sünnipäevaks» lauseks «Ma vajan tähelepanu».
  3. Ta küsib suvalisi küsimusi. «Mis oli selle restorani nimi, kus me käisime?» Sa võid vastata, kuid tea, et teda ei huvita vastus, ta lihtsalt tahab, et sa temale keskenduksid.
  4. Ta teeb võltsi žesti, mis jätab mulje, et ta hoolib. «Ma mõtlesin sulle» tähendab «Ma mõtlesin endale ja kuidas ma saaksin sind kasutada enda heaks».
  5. Ta veab sellesse su lapsed. «Ma tean, et sa vihkad mind, aga soovi Toomasele toredat esimest koolipäeva».
  6. Ta üritab hakata su eraelu korraldajaks. «Hei, tahaksid minuga Eurovisiooni vaadata?» Kohe kindlasti mitte!
  7. Ta ülistab sind. «Ma lugesin su postitust ja see oli nii liigutav.» Loe siis ridade vahelt, sest seal on kirjas, et jäta mind rahule.
  8. Ta helistab väljamõeldud kriisiga. Nartsissist teab, et empaatilisel inimesel on raske kriisiolukorras vastu panna, kuid võid olla üsna kindel, et ta tädi pole vähki suremas ning tema südamelöökidega on tegelikult kõik korras.
  9. Ta saadab sulle sõnumi või helistab «kogemata». Nartsissist oskab väga hästi asju «kogemata» ära kasutada. Sõnumi «Näeme kümne minuti pärast, armastan sind», mis on väidetavalt mõeldud tema uuele naisele, on tegelikult mõeldud sulle haiget tegema.
  10. Ta mängib süütundel. Siia alla käivad lubadused stiilis «Jätan joomise maha, kui sa vaid tagasi tuled» ja «Ma ei vastuta oma tegude eest, kui sa ei vasta». Manipuleerija teab väga hästi, kui raske on mitte vastata, kui kellegi elu on justkui kaalul.
  11. Ta süüdistab sind milleski. «Kas sa just helistasid mulle» ja «Olid see sina, kes just minust mööda kihutas». Kellelegi ei meeldi, kui neid alusetult lämmatamises süüdistatakse, kuid nartsissist püüab lihtsalt püüda sinu tähelepanu ja saada sult reaktsiooni.
  12. Ta esitab valesüüdistusi. «Lõpeta mu jälitamine ja ahistamine» loed sa ja raputad arusaamatuses pead. Kes jälitab keda?

Võib olla ahvatlev lõpuks kuulda neid sõnu, mida oled alati tahtnud kuulda, kuid see ei aita valuga. Vastupidi, see teeb asja hullemaks. Nartsissist ei hooli sinust, ta näeb sind vaid osana oma haigest mängust. Otsusta, et sa ei mängi seda mängu kaasa.

Nartsissistliku isiksusehäirega inimestel pole pikaajalisi suhteid ning nad ei oska armastada kedagi peale iseenda. Põhjus, miks ta otsib tähelepanu, on sajaprotsendiliselt seotud tema endaga – sa pole isegi osa sellest võrrandist.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles