Kolmandik meie põllumajandussaadustest eksporditakse väärindamata kujul

maaelu.postimees.ee
Copy
Suurima panuse eksporti andis piimasektor (21%) ning endiselt oli suurima ekspordikäibega kaubaartikkel toorpiim (62,2 miljonit eurot).
Suurima panuse eksporti andis piimasektor (21%) ning endiselt oli suurima ekspordikäibega kaubaartikkel toorpiim (62,2 miljonit eurot). Foto: Mile Atanasov / PantherMedia / Mile Atanasov

Eestil on igati head eeldused toidukaupade ekspordiks – meil on pikaajalised traditsioonid ja oskused, kaasaegne tehnoloogia ning ökoloogiliselt puhas tooraine. Umbes kolmandik meie põllumajandussaadustest eksporditakse praegu väärindamata kujul, kuid eksporditulu kasvatamiseks tuleks välja viia rohkem just lisandväärtusega tooteid, kirjutab Maaeluministeeriumi majandus- ja keskkonnaanalüüsi büroo peaspetsialist Marje Mäger maablogis.

Toiduainetööstuse ettevõtted tootsid 2018. aastal kokku ~1,6 miljardi euro eest toodangut, millest kolmandik (~530 miljonit eurot) eksporditi. Kogu toiduainetööstuse jaoks oli 2018. aasta siiski majanduslikult tagasihoidlik — kulud kasvasid oluliselt kiiremini kui müügitulu, kogukasum vähenes peaaegu kolmandiku võrra ning vähenes ka ettevõtete efektiivsus.

Kuna meie siseturg on piiratud, sõltub meie toiduainetööstuse areng paljuski ekspordist. Riiklikul tasemel on viimastel aastatel Eestile avanenud mitmeid suuri turge erinevate toiduainete ekspordiks ning Eesti toidukaupu on eksporditud enam kui 100 erinevale sihtturule, ent peamiselt on eksport suunatud siiski EL-i siseturule.

Eesti päritolu põllumajandussaaduste ja toidukauba olulisemad sihtriigid olid 2018. aastal Soome, Läti, Leedu ja Rootsi. Eestist eksporditi 2018. aastal 1,15 miljardi euro väärtuses põllumajandussaadusi ja toidutööstuste tooteid. Eestis toodetud või töödeldud põllumajandussaaduste ja toidukaupade eksport küündis hinnanguliselt 869,3 miljoni euroni.

Suurima panuse eksporti andis piimasektor (21%) ning endiselt oli suurima ekspordikäibega kaubaartikkel toorpiim (62,2 miljonit eurot).

Põllumajandussaadusi ja toidukaupu imporditi Eestisse 1,55 miljardi euro eest, aastatagusega võrreldes kasvas impordi väärtus 0,4%. Importkaubad pärinevad peamiselt lähiriikidest — Lätist, Leedust, Soomest.
 

Samal teemal: Tippjuht vastab: miks piima hind on nii madal?

Metsavenna talu peremees: “Eesti on liiga ilus koht, et odavaid piimatooteid toota.”

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles