Märt Pilme
, reporter

Eesti vanim, 46. Vändra maraton pakkus põhidistantsi võitjatele ohtralt häid emotsioone. Nii Mari Boikov kui Margus Luhtoja naasid maratonirajale pikema pausi järel just nimelt Vändras ja võitsid teenitult.

Poolmaratoni vaheajapunkti jõudis esimesena lätlane Valdis Nilovs, kuid ilmselt oli algtempo täna liiga kiire. Esimesed 21,1 kilomeetrit läbis lätlane 1:18ga, temast oli poolmaratoni distantsilgi kiirem vaid üks jooksja. Nilovsile järgnesid väikese vahega Margus Luhtoja ja Soome jooksja Mikko Marttinen (isiklik rekord 2:43), kirjutas Marathon100.

Ent õige maraton hakkab pihta alles viimastel kilomeetritel. Distantsi teises pooles puhunud kerge vastutuul sõelus terad sõkaldest ja lõpuks väljus rajalt võitjana Luhtoja, kelle võiduajaks märgiti 2:52.01. Valgevene jooksja Maksim Remezau kaotas eestlasele kümne sekundiga (2:52.11). Kolmanda koha saavutas Nilovs (2:54.48).

Naiste võistluses samasugust intriigi ei tekkinud. Boikov asus liidrikohale kohe stardis ja hoidis seda finišijooneni. Võiduaeg igati korralik 3:03.10. Teiseks tuli täna Pärnumaa meistritiitli teeninud Klarika Kuusk (3:11.28) ja kolmandaks Katrin Laikre (3:35.41).

„Õnnestus lõpuks õige tempo valida. Ilmselt esimest korda elus,“ iseloomustas Boikov tänast jooksu. „Reielihased hakkasid kangeks tõmbuma kusagil 36.–37. kilomeetril. Ma olen väga rahul.“

Ent maraton pakkus positiivseid emotsioone teistelegi sportlastele. Vaatamata jahedale ilmale pääsesid neljast tunnist kiiremini jooksnud vihma käest ja tuulgi puhus rajal mõõduka tugevusega.

Kõige vanema eestlasena läbis maratoni mai lõpus oma 86. sünnipäeva tähistav Benno Viirandi. Ta võttis võistlusrajale kaasa kargu, kuid otsest vajadust selle järele ei tekkinud. Ülejäänud jooksjatest kaks tundi varem startinud Viirandi läbis 42,2 kilomeetrit kaheksa tunniga.

Poolmaratoni võitsid Martin Tarkpea ja Katre Härm. 16kilomeetrisel võistlusmaal olid kiireimad Cris Poll ja Mirtti Verbitskas. Kaheksakilomeetrise distantsi võitsid Oliver Kulbas ja Elnora Arik.

Refereeritud artikli täistekst marathon100.com veebilehel.

Toimusid lastejooksudki. Spordipäevast võttis osa üle 400 jooksusõbra. Kõik tulemused leiate SIIT!