Häkaton toob Tõraverre ligi sada kosmosehuvilist

Tartu Postimees
Copy
Tõravere observatoorium.
Tõravere observatoorium. Foto: Kristjan Teedema / Tartu Postimees

Häkaton toob täna Tartu observatooriumisse ligi sada kosmosehuvilist inseneeria, tarkvaraarenduse, andmeteaduse, disaini ning äriarenduse valdkondadest. Osalejatel on aega 48 tundi, et luua meeskonnad, mõelda välja ärimudel ning luua toimiv prototüüp.

Garage48 jaoks on kosmoseteemalisest häkatonist kujunenud traditsiooniline üritus, mis sel aastal toimub juba neljandat korda. «Esmane kosmosehäkatoni idee oligi parajalt ulmeline – kuidas ehitada 48 tunniga midagi, mis kosmosesse lendaks? Tänu meie julgetele partneritele ESTCube'i tiimist sai häkatonide seeria eduka alguse ning on aasta-aastalt kasvanud nii sisus kui arvudes,» meenutas kosmosehäkatoni algataja ning Garage48 juhatuse liige Kai Isand.

Teisel aastal lisandusid satelliidiandmetel põhinevad lahendused ning kaasati rahvusvahelisi partnereid Copernicuse ja Galileo satelliidiprogrammidest. «Nüüdseks on kosmosehäkil mõlemad suunad: tarkvara lahenduste prototüübid, mis teevad elu siin Maal paremaks, kasutades satelliidilt saadud andmeid, ning riistvara prototüübid, mis parendavad satelliidil kasutatavat tehnoloogiat,» selgitas Isand.

Sel korral kasvab kosmosehäkaton veelgi ning viib parimad meeskonnad oma prototüübi eduka ehitamise järel 5-päevasesse äriarendusprogrammi Garage48 SpaceTech Bootcamp. Rahvusvaheliste äri- ja tehnoloogiamentorite käe all on programmi lõpus meeskond välja selgitanud oma ärimudeli, leidnud esimesed potentsiaalsed kliendid ning valmis kohtuma investoritega.

Euroopa kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaatori juhi ja Tartu teaduspargi juhatuse liikme Andrus Kurvitsa sõnul on paljud igapäevased väljakutsed lahendatavad satelliitide kogutavate andmete rakendamisel. «Täpsus ning tööjõukulude vähendamine on vaid mõned eelised, mida satelliitnavigatsiooni ja kaugseireandmete kasutamine pakub. Toetame taolisi innovatsioonivõistluseid nagu kosmosehäkaton ja Galileo Masters, et luua noortele võimalus testida ja arendada oma ideid,» lisas Kurvits

Mentoriteks on valdkonna spetsialistid ESA BIC-ist, Tartu ülikoolist, Tartu observatooriumist, ESTCube'ist, Nortalist, SPARK Makerlabist ning teistest tehnoloogiaettevõtetest.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles