Kümme näpunäidet südameprobleemidega treenijale

60+
Copy
Väga kuuma sauna ja külmaveeprotseduuridesse peab südamehaige suhtuma suure ettevaatlikkusega.
Väga kuuma sauna ja külmaveeprotseduuridesse peab südamehaige suhtuma suure ettevaatlikkusega. Foto: Margus Ansu

Tervise arengu instituut avaldas mõned aastad tagasi näpunäiteid südameprobleemidega treenijale. Ilusate ilmad panevad igas eas inimesi taas rohkem treeningutele mõtlema. Tuletame siinkohal meelde, mida peaks silmas pidama südameprobleemidega treenija.

Südamehagused on enneaegsete surmade üks peamisi põhjuseid. Näiteks on Maailma Terviseoirganisatsioon paigutanud isheemiatõve enneaegsete surmade põhjustajate nimekirja etteotsa. Kehaliselt aktiivsete inimeste haigestumisrisk isheemiatõppe on umbes poole väiksem kui neil, kes liiguvad vähe.

  1. Ka haige süda vajab doseeritud koormust, et taastuda ägedast haigusest (nt südameinfarkt) või tulla toime kroonilise haigusega (nt südamepuudulikkus). Sobiva koormuse osas konsulteeri oma arstiga.

  2. Ära koorma südant täis kõhuga - puhka pärast sööki vähemalt üks tund.

  3. Koormusel tekkiv vedelikupuudus on südamele ohtlik. Joo mõõdukas koguses vett koormuse eel, ajal ja järgselt.
  4. Katkesta koormus koheselt, kui tunned valu südame piirkonnas, rütmihäireid või ootamatut nõrkustunnet. Teata sellest oma arstile.
  5. Liikumine on vastunäidustatud ägedate südamehaiguste korral. Näiteks südamelihase infarkt, südame eluohtlikud rütmihäired, raske aordiklapi stenoos, dekompenseerunud südamepuudulikkus, äge kopsuarteri trombemboolia, äge südamelihase põletik.
  6. Konsulteeri arstiga kehalise treeningu osas pärast raviskeemi muudatusi. Mõned ravimid mõjustavad koormustaluvust väga oluliselt.
  7. Raskete koormuste tõstmine ei ole südamehaigetele lubatud.
  8. Väga kuuma sauna ja külmaveeprotseduuridesse peab südamehaige suhtuma suure ettevaatlikkusega.
  9. Ettevaatust mägedes liikumisel! Südame koormus ülesmäge liikudes on palju suurem ja hapniku omastamine vere poolt kõrgmäestikus oluliselt väiksem.
  10. Hoidu kehalisest koormusest kui sul on palavik või tunned end nõrgana.

Allikas: Tervise Arengu Instituut

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles