Raport: USA koalitsiooni rünnakutes Raqqale hukkus tunamullu 1600 inimest (3)

Copy
Plahvatus Raqqa linnas.
Plahvatus Raqqa linnas. Foto: Reuters/ScanPix

USA juhitava koalitsiooni 2017. aasta ägedates rünnakutes Süüria Raqqa linnale sai nelja kuu jooksul surma üle 1600 tsiviilelaniku, selgub neljapäeval avaldatud raportist

Sellise tulemuseni jõuti kuid kestnud välitööde ja ulatusliku andmeanalüüsiga, ainuüksi satelliidipiltide skaneerimisega tegeles 3000 digiaktivisti.

Raqqa oli 2017. aasta keskel olnud kolm aastat äärmusrühmituse Islamiriik (IS) niinimetatud kalifaadi Süüria pealinn. Koalitsioon käivitas USA juhtimisel pealetungi, et džihadistid nende tähtsaimas kantsis purustada.

Inimõigusorganisatsiooni Amnesty International ja vaatlusrühma Airwars juhtimisel läbi viidud uurimise tulemusena valminud raportis nõutakse koalitsiooni juhtliikmetelt suuremat läbipaistvust ja andmete avalikustamist.

"Paljud õhulöögid olid ebatäpsed ja kümned tuhanded suurtükirünnakud olid valimatud," ütles Amnesty kriisinõunik Donatella Rovera.

Raporti põhjal oli koalitsiooni pealetungis, mida toetasid kurdide juhitud maaväed, tsiviilohvreid üle 1600.

Koalitsioon on omaks võtnud umbes 10 protsenti ohvritest, lisatakse raportis.

"Koalitsiooniväed hävitasid Raqqa, kuid nad ei suuda tõde hävitada," ütles Rovera.

"Amnesty International ja Airwars kutsuvad koalitsioonivägesid üles lõpetama Raqqa pealetungist põhjustatud tsiviilohvrite šokeeriva hulga ja hävingu salgamist."

Rovera sõnul on tsiviilohvrite sedavõrd suurt hulka võimalik seletada mitme põhjusega nagu puudulikud luure- ja vaatlusandmed ning ebakohaste relvade kasutamine.

Paljudel juhtudel eelnes elumajade pommitamisele ebapiisav vaatlus, mistõttu tabasid pommid maju, kus elasid ikka veel terved perekonnad.

Rovera sõnul on probleemiks ka koalitsiooni relvavalik. "Võib-olla oli põhjus rahas," oletab ta.

"On olemas kallimad, väiksema löögiraadiusega raketid, aga koalitsioon kasutas sageli vanu MK-tüüpi pomme, mis löövad puruks terved majad. Need on palju odavamad."

Amnesty kritiseeris ka ebatäpsuse poolest kurikuulsate suurtükkide kasutamist elurajoonides.

Kommentaarid (3)
Copy
Tagasi üles