Tallinna-Narva maantee ääres saab avastada Inglise Aeda

Katrin Uuspõld
Copy
Aiasõprade klubi kommuunipoe avamine Sõmerul oli ülev ja pidulik.
Aiasõprade klubi kommuunipoe avamine Sõmerul oli ülev ja pidulik. Foto: 2 × Meelis Meilbaum/Virumaa Teataja

Lääne-Virumaal Rakvere külje all Sõmerul panid aiasõbrad seljad kokku ning avasid kibedal külvi- ja pikeerimishooajal omalaadse aiandusliku kommuunipoe.

Ühtlasi tegid nad kummarduse Inglise aiakunstile, sest poe nimi on Inglise Aed.

Inglise Aiast saab rohenäpp hankida taimi, tööriistu, mullasegusid-väetisi, tööpäevade õhtutundidel on aga kaupluses kordamööda poe rajanud Juhan Kunderi Seltsi aiasõprade klubi liikmed, kes jagavad soovijaile aiatöönõuandeid. Aiandusaasta lõikes on oodata ka koolitusi.

Seltsi liikmete ühisel jõul said ruumid Sõmeru keskuses – Rakverest viie kilomeetri ja Tallinnast Narva poole sõitja jaoks 98. kilomeetril olevas asulas – A ja O kaupluse kõrval remonditud. Poe seinad ja riiulid värviti britilikult tumeroheliseks, Inglise stiili on püütud järgida ka kujunduses: seinu katavad peeglid-maalid, mille on toonud Uhtnast pärit, kuid Suurbritannias elav ja aednikuna töötav Riina Männik-Cattermole, seltsi liikmed on annetanud poele keraamikat ja muud vajalikku.

„Inglise Aia nimi on aiasõprade kummardus Inglise aiale, mis on maailma kauneim, tuntuim, romantilisim aiastiil, mida teadlikult või alateadlikult püüame ka oma aedades kasutada,” märgib Juhan Kunderi Seltsi aiasõprade klubi eestvedaja Maia Simkin.

Inglise riistad ja Eesti muld

Simkin ütleb, et nende poes pakutavate tööriistade hinnad ei hakka kunagi võistlema suurte kettide omadega. Nemad rõhuvad pigem kvaliteedile, ergonoomilisusele ja vastupidavusele – tööriistu tellivad nad vastavalt nõudlusele Suurbritanniast. Tulevikus on plaan tellida brittidelt ka seemneid, praegu on valikus näiteks Vene päritolu püsikute seemned, mida suuremates ärides ehk harvem ette tuleb, näiteks punane karukell, sinine moon, Viali priimula.

„Meie eesmärk on tuua võimalikult paljude väikefirmade aiandustooteid kauplusesse, et need oleksid hobiaednikele kättesaadavad. Paljud ei ole mitmetest tootjatest varem üldse kuulnudki,” räägib Maia Simkin.

Nõnda saab aiapoest näiteks Läänemaa ettevõtte Ussimo mahekasvatuseks sobivaid loodussäästlikke kasvusubstraate ja Tuhala Bio taimerammu, Maardus biolagunevatest jäätmetest kompostitud mulda, Haapsalus tehtud verejahu, kalajahu ja merevetikaväetist.

Inglise Aia nimi on aiasõprade kummardus Inglise aiale, mis on maailma kauneim, tuntuim, romantilisim aiastiil.

Alati on olemas ka lõikelilli. „Meilt saab tellida kõikvõimalikke lõikelilleseadeid, teeme ka koolitusi: lihavõtete eel oli pühadeseade valmistamise töötuba, emadepäevaks õpime laduma spiraalkimpu emadele,” tutvustab Simkin.

Vahetusnurk ja tass teed

Aiasõprade seas on neid, kes taimi ka pisut rohkem kui pelgalt enda tarbeks kasvatavad-paljundavad. Nõnda on uus pood kõigile klubi liikmetele võimalus tuua ülejäänud terved istikud ja paljundatud taimed komisjonimüüki, selle asemel, et need kompostikasti viia.

Tähtis koht Inglise Aias on ideenurgal, kus mõnusas keskkonnas saab end lasta kostitada Inglise tee ja küpsisega ning samal ajal sirvida aiandusajakirju ja -raamatuid.

„Sulle-mulle-nurka võib aga igaüks tuua aiandustarvikuid, mida ta ise enam ei vaja – ning mida vajab, sealtsamast nurgast kaasa võtta. „Isegi kui vana puhtaks tehtud tööriistaga enam ei plaanita aeda harida, saab seda kasutada kujundus­elemendina aias meeleolu loomiseks – Inglismaal on see väga populaarne,” mainib Kille Kruuv aiasõprade klubist.

Kruuv ise on Rakvere vallas Aresi külas paarikümne aasta jooksul võsast vabastanud vana taluaia ning kujundanud seda aasta-aastalt, uusi taimi lisades ja vanu talutaimi päästes. Aiasõprade klubi on tema meelest tore nähtus, kus ühise huvialaga inimesed aiareiside jooksul ideid ja nippe jagavad. „Iga kord, kui kuskil käid, tõmbad ikka paralleele oma aiaga,” tõdeb ta ja lisab, et vähem tähtis pole omavaheline seemne- ja taimevahetus.

Kui aiapoe avamiseks läks, pani Kille Kruuv rõõmuga remondile käed külge ja tõi kohale sobilikku mööblit. „Minu teada teist sellist aianduspoodi Eestis ei ole: see on hubane paik, kust õhkub Inglise stiili. Saab vaadata kaupa, ajakirju, juua teed, küsida nõu, ajada aiandusjuttu – see on aednike kokkusaamiskoht,” kirjeldab ta.

Inglise aias on muu hulgas müügil Kruuvi Essexis elava tütre Elo Knighti kookosrasvast ja oma aias kasvavast toorainest valmistatud käsitööseebid ja mesi. Nimelt peab ta Suurbritannia idarannikul mesilasi erilistes uuenduslikes tarudes Flow Hive, kus on unikaalsed raamid, millesse mesilased mee koguvad. Kui raamid on täis, eemaldatakse mesi taruga ühendatud kraani kaudu otse purki. Selline meetod ei tekita mesilastele stressi ja lühendab mee pakendamise protsessi, mille tulemusel säilivad paremini mee lõhn, maitseomadused ja vitamiinid.

Aiasõprade klubi algus

Aiasõprade klubi ise sai alguse kümme aastat tagasi, kui Rakveres Juhan Kunderi Seltsis lõppes Maia Simkini korraldatud aiakujunduse algkursus. Ent kursuslastel jätkus indu ja ideid rohkemaks – otsustati minna ühe kursuslase, Vilja Kaasik-Runneli suvekoju aeda uudistama ja tehti esimene omavaheline rohevahetus. Sealsamas Roela taga metsas, mõnusas aias ühiselt pannkooke süües otsustatigi – nii tore on omasuguste aiandushuvilistega koos käia, et teeks õige aiasõprade klubi.

„Panime lehte kuulutuse aiasõprade klubi kokkusaamise kohta ja kokku tuli viisteist inimest, kes tänini on alles,” meenutab Simkin, lisades, et praegu on aiasõpru klubis kokku sadakond.

„Mõtlesime, et ei hakka klubi tegevusega ennast n-ö tapma, kuid korraldasime algul aiaomanikele vajalikke koolitusi, hiljem lisandusid aiareisid ja beebitaimede ühistellimused,” räägib Simkin.

Aiareise tehakse 40kohalise bussiga, aastate jooksul on läbi käidud peaaegu kõik erilisemad aiad Eestis. „Algul lubasime, et oleme nii eestimeelsed, et välismaale oma aiareisidega ei lähe, kuid oleme siiski piire ületanud: käinud Rootsis, Taanis, Saksamaal, Suur­britannias, Lätis ja Poolas,” loetleb Maia Simkin.

Tänavu mai lõpus võetakse sihtkohaks Soome suuremad rododendroniaiad. Juulis minnakse Porvoo ehitusmessile ja põigatakse teele jäävatesse iluaedadesse.

Juhan Kunderi Seltsi aiasõprade klubi eestvedaja Maia Simkin.
Juhan Kunderi Seltsi aiasõprade klubi eestvedaja Maia Simkin. Foto: Meelis Meilbaum
Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles