Kohtla-Järve vanim lasteaed tähistas 70 aasta juubelit

, lasteaia Lepatriinu direktor
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Omavalmistatud lepatriinud muutsid lasteaia pidulikuks.
Omavalmistatud lepatriinud muutsid lasteaia pidulikuks. Foto: Valdor Ernits

Lasteaed Lepatriinu tähistas aprillis oma 70 aasta juubelit. Pidu hakati ette valmistama mitu kuud varem  ja seda peeti terve nädal.

Lepatriinu on Kohtla-Järve linna esimene lasteaed ja seejuures üks väiksemaid. Kui heita pilk möödunud ajale, siis põlevkivikeemia tootmiskoondisele kuulunud lasteaed nr 1 alustas oma tegevust 1949. aastal kahe rühmaga. Lasteaed oli planeeritud 50 lapsele. Kuna kombinaadi töölised käisid vahetustega tööl, siis töötas lasteaed ööpäev ringi ning seetõttu toitlustati lapsi neli korda päevas.

Oma peenramaa 

70 aastat tagasi oli lasteaial oma peenramaa, kus olid köögiviljapeenrad, marjapõõsad ning õuna- ja kirsipuud. Ka keskküttega olid lood hoopis teisiti: nimelt küttis varahommikul ruumid soojaks kütja. Alates 1954. aastast on lasteaias keskküttesüsteem.

Suured muutused on toimunud ka laste arvus. Tervisekaitsenõuete kohaselt mahutab lasteaed nüüd 32 last.

Aastate jooksul on lasteaias välja kujunenud oma väärtused ja traditsioonid. Keskkonnasõbralikus lasteaias rakendatakse edukalt õuesõpet. Lähedal asuvasse parki või loodusrajale minnakse paarikaupa, hanereas, uurides vastavalt aastaajale vee- ja porilompe, lund, päkapikujälgi, kuulates looduse helisid. 

Väikesed lapsed tahavad kõike teada, vaadata iga kivi alla, iga põõsa taha tee ääres, tahavad kõike katsuda, haarata, maitsta, tahavad iga asja väljast- ja seestpoolt tundma õppida, küsides, mis see on. Lapse olulisim tunne on teadmine ja arusaamine. On hea, kui laps saab kuulata linnulaulu, tuuleorelit, hingata sisse suvist lõhna, nautida sügise saabumist ja kevade tärkamist, tunda kätega karedat puukoort, siledat kivi ning puulehtede pehmust.

Loodus on kui suur raamat, mis on täis üllatusi, põnevust, teadmisi ja elamusi. Seepärast on meie lasteaias olulisim tegevus looduse ning ümbritseva tunnetamisel uuriv, kogev ja mänguline õppimisviis. Õppesõidud Eestimaa looduspaikkondadesse avardavad laste silmaringi veelgi. 

Toetust laste väljasõitudeks saadakse keskkonnainvesteeringute keskuselt keskkonnahariduslike projektide kaudu. Lasteaed pälvis algatusega "Õiteküllus kevadest sügiseni" keskkonnaministeeriumi Keskkonnakäpa tunnustuse "Rahva lemmik 2017".

Tervislikud hoiakud

Lasteaias väärtustatakse tervist ja turvalisust, sest hea tervis määrab oluliselt inimese elukvaliteeti ning loob aluse rahuloluks ja isiksuse arenguks. Tervislikud harjumused ja hoiakud kujunevad koolieelses eas kogemuste põhjal, kui lapsed on tunnistajaks tervislikule käitumisele ümbritsevas keskkonnas. Liitumine tervist edendavate lasteaedade võrgustikuga võimaldab tervisekasvatust tõhusamalt edendada.

Kõigi osapoolte vahel toimiv koostöö põhineb usaldusel, lugupidamisel ja sõbralikkusel. Meie kollektiiv on üksmeelne, töökas, rõõmsameelne ja avatud uuendustele. Jagame oma kogemusi ning õpime teistelt.

Traditsioonilised üritused, väljasõidud ja sünnipäevalaste õnnitlemine sünnipäevaringis teevad Lepatriinu lasteaia omanäoliseks just selle tõttu, et neist võtab osa kogu maja, nii väikesed kui suured mudilased ja töötajad.

70 aasta juubel sai avapaugu näitusega "Minu lepatriinu". Ka lastevanemad lasid oma loovusel lennata ning erisuguseid lepatriinusid aina kogunes. Kuna maja on väike ja päeva tegevused toimuvad rühmaruumis, muutsid omavalmistatud lepatriinud lasteaia pidulikuks.

Nende tegusate aastate jooksul on  lasteaed säilitanud oma hubasuse ja kodususe. Lasteaed pakub hoolivust, et iga laps saaks kogeda, avastada ja õppida, areneda loomulikul, just temale omasel viisil. Maja on väike ja rõõmus oma armsate mälestustega. Neid ikka kogume, sest sajast puudu on palju veel!

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles