Trumpi tõehetk: täna avalikustatakse Muelleri raport

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
USA president Donald Trump.
USA president Donald Trump. Foto: Ron Sachs / RS/MPI/Capital Pictures/Scanpix

Täna avalikustab USA justiitsministeerium eriprokurör Robert Muelleri kauaoodatud raporti.

Raport selgitab seda, mil määral sekkus Venemaa USA presidendivalimistesse. Samuti tuuakse avalikkuse ette see, kas Trumpi kampaaniameeskond mängis Venemaaga kokku.

Justiitsminister William Barr.
Justiitsminister William Barr. Foto: Sait Serkan Gurbuz / AP/Scanpix

Justiitsminister William Barr peab Washingtoni aja järgi kell 9.30 (Eesti aja järgi kell 15.30) pressikonverentsi, kus teeb raportist kokkuvõtte. On teada, et rahva ette ei jõua kogu raport, sest osa sellest salastati julgeolekukaalutlustel.

Barr avaldas esimese kokkuvõtte 400 lehekülje pikkusest raportist märtsis. Toona ütles ta, et dokumendil on kaks poolt. Neist ühes käsitletakse Venemaa katseid valimistesse sekkuda, muu hulgas Trumpi kampaaniameeskonna kontakte Venemaaga. Teises pooles keskendutakse Trumpi katsetele takistada õigusemõistmist.

The Guardian tõi raporti avaldamise eel välja mõned põhilised punktid, millele pika dokumendi juures tasub tähelepanu pöörata.

Õigusemõistmise takistamine

Barr ütles oma varasemas kokkuvõttes, et raportis tuleb juttu presidendi tegudest, mida võidakse näha õigusemõistmise takistamisena. Küsimus on selles, kui suur osa peatükist avalikuks tehakse.

Mueller jättis Trumpile õigusemõistmise takistamise eest süüdistuse esitamise võimaluse Barrile, kes otsustas seda mitte teha. Paistab aga, et Mueller suutis koguda piisavalt palju tõendeid, mis viitavad võimalikule kuriteole.

Barr tsiteeris oma kokkuvõttes lauset raportist, kus seisis: «Kuigi raport ei jõua järeldusele, et president pani toime kuriteo, ei vabasta see teda ka kahtlusest.»

Mida avastas kogenud prokurör Mueller sellist, mis pani ta uskuma, et Trump pani toime kuriteo?

Eriuurija Robert Mueller.
Eriuurija Robert Mueller. Foto: Star Tribune / ZUMAPRESS.com / Scanpix

Kontakt Venemaaga

Barri sõnul ei vabasta raport Trumpi kampaaniameeskonda kahtlustest, et toimus kokkumäng Venemaaga. Samas tsiteeris ta kokkuvõttes raportit: «Uurimine ei leidnud, et Trumpi kampaaniameeskonnal oli vandenõu või koordineeriti tegevust Venemaa valitsusega seoses Venemaa katsetega valimistesse sekkuda.»

On märke, et raport võib sisaldada uut informatsiooni Trumpi kampaaniameeskonna kontaktide kohta Venemaaga. Üks Muelleri uurimismeeskonnaga seotud isik ütles NBC Newsile, et raport jätab mulje kampaaniameeskonnast, mille liikmeid manipuleeriti keerulise Venemaa luureoperatsiooni kaudu.

Trumpi toetajaid ei paista häirivat tema kampaaniameeskonna kontaktid Venemaaga ega ka selle kohta valetamine. Kas raport võib neid kontakte teises valguses näidata?

Donald Trumpi ja Vladimir Putini käepigistus kohtumisel Helsingis.
Donald Trumpi ja Vladimir Putini käepigistus kohtumisel Helsingis. Foto: KEVIN LAMARQUE / REUTERS

Salastatud osad

Mueller edastas oma raporti kuu aega tagasi, 22. märtsil. Alates sellest ajast on Barr ja tema alluvad justiitsministeeriumis valmistunud selle avalikustamiseks.

Suureks küsimuseks on see, kui suur osa raportist salastatakse. Barri tuntakse kui Trumpile lojaalset isikut, kes ei arva Muelleri uurimisest kuigi palju. Tõenäoliselt ootavad teda ees küsimused selle kohta, miks teatud osad raportist tema hinnangul avalikkusele näitamiseks sobilikud polnud.

Esindajatekoja demokraadid on juba öelnud, et nõuavad terve raporti avalikustamist.

Kokkuvõtted

Muelleri uurijad kirjutasid raportisse mitmeid kokkuvõtvaid lõike, mis on võimalik kiirkorras avalikustada pärast selle esitamist justiitsministrile. Mõned Muelleri tiimi liikmed olevat olnud ärritatud sellest, et Barr neid kokkuvõtteid avalikuks ei teinud.

«(Kokkuvõtted) koostati viisil, et neid peaks minimaalselt muutma ja töö oleks saanud enda eest rääkida,» ütles üks uurija Washington Postile.

Kas me näeme kokkuvõtteid? Kui palju on neid muudetud?

Mis tegelikult toimus?

Meedias avaldatud materjali ja varasemalt esitatud süüdistuste põhjal teab avalikkus seda, mis toimus Trumpi kampaaniameeskonnas kulisside taga ajal, mil Trump liikus valimiste võidu suunas.

Muelleri raport, mis sisaldab ajakirjanduse jaoks kättesaamatuid andmeid ehk konfiskeeritud tõendeid ja jälgitud suhtlust, võib selles osas selgust tuua. Me võime saada teada, mis toimus Trumpi kampaania ajal tegelikult.

Võime saada selgust selle kohta, mis juhtus 2016. aasta juunis Trump Toweris peetud kohtumisel, kus presidendi poeg Donald Trump noorem venelastega kohtus. Kas praegune president ei teadnud sellest tõesti midagi?

Donald Trump noorem.
Donald Trump noorem. Foto: STEPHANIE KEITH / REUTERS / Scanpix

Uued tõendid võivad tulla päevavalgele seoses endise FBI direktori James Comey vallandamisega. Samuti võime saada rohkem informatsiooni Trumpi kampaaniameeskonna kontaktide kohta Wikileaksiga.

Raport võib lagedale tuua teavet seoses Trump noorema ja presidendi väimehe Jared Kushneri kohta, keda kahtlustatakse kampaania käigus oma rahakoti täitmises ning ebasobilikus suhtluses välismaalastega.

Muelleri raport võib selgitada seda, miks ta käskis endisel advokaadil Michael Cohenil kongressile valetada ja ka seda, miks president kahel korral Muellerit vallandada püüdis.

Siiski pole välistatud, et võtmekohad Muelleri raportist jäävad vähemalt praegu saladuskatte alla.

Donald Trump (vasakul) ja Jared Kushner.
Donald Trump (vasakul) ja Jared Kushner. Foto: ETTORE FERRARI / EPA / Scanpix
Kommentaarid
Copy
Tagasi üles