Kris Lemsalu kunst jõuab Giudecca saarele

Kultuuritoimetus
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

58. Veneetsia biennaalil esindab Eestit Kris Lemsalu, kelle isikunäitus «Birth V – Hi and Bye» avatakse 10. mail Eesti uues paviljonis Giudecca saarel. Näitus jääb avatuks 24. novembrini.

Eestit esindab Veneetsia biennaalil Kris Lemsalu, kes enne näituse avamist näitab valmivatest töödest vaid valitud detaile.
Eestit esindab Veneetsia biennaalil Kris Lemsalu, kes enne näituse avamist näitab valmivatest töödest vaid valitud detaile. Foto: Edith Karlson

Avamisõhtul tuleb esmaesitlusele spetsiaalselt selleks sündmuseks valminud rituaalne performance, mille autorid on Kris Lemsalu, Roman Lemberg, Michael Kleine, Michiko Takahashi ja Carola Caggiano. Etendus on inspireeritud antiikaja maagilistest rituaalidest. Sarnaselt Kreeka-Rooma pärimuse sibülladega esitatakse palveid ja laule, et anda elu Lemsalu installatsioonile.

Rituaal jutustab sünnist, surmast ja taassünnist, mille kõigi lähtepunkt on Veneetsia räpastes kanalites. Esitamisele tulevad tekstid on ladina keeles ja  pärinevad eri autoritelt, teiste seas Apuleiuse romaanist «Metamorfoosid», paganlikest palvetest ja manamistest. Kõlavad trummid ja orelimuusika ning kunstnikud loovad Veneetsia linnast inspireeritud helimaastiku, kus loksuvad lained ja põrisevad mootorpaadid. Näituse muusikalise kujunduse autor on Kyp Malone.

Kris Lemsalu
Kris Lemsalu Foto: Edith Karlson

Kris Lemsalu on sündinud 1985. aastal Tallinnas ning elab ja töötab Viinis ja Tallinnas. Ta loob erinevaid meediumeid ja ootamatuid materjale kombineerivaid skulptuure, installatsioone ja performance’eid.

Eestit esindab Veneetsia biennaalil Kris Lemsalu, kes enne näituse avamist näitab valmivatest töödest vaid valitud detaile.
Eestit esindab Veneetsia biennaalil Kris Lemsalu, kes enne näituse avamist näitab valmivatest töödest vaid valitud detaile. Foto: Edith Karlson

Viimasel ajal on Kris Lemsalu osalenud näitustel Londonis Goldsmiths CCAs (2018), Secessionis Viinis (2018), Performa 17 festivalil New Yorgis (2017), DRAFi performance'ite õhtul Londonis (2017), Bunshitu galeriis Tokyos (2015), Ferdinand Bauman galeriis Prahas (2015). Lemsalu esindavad galeriid Temnikova & Kasela Tallinnas ja Koppe Astner Glasgow's. Kris Lemsalu loomingut on tunnustatud 2018. aasta riikliku kultuuripreemiaga ja presidendi noore kultuuritegelase preemiaga.

«Sügaval ürgses mudas moodustus kogemata üks elukas,» kirjutab Kris Lemsalu Veneetsia näitust teha aitav Andrew Berardini. «See ei pruukinud olla esimene elukraksatus süvaookeanis, kuid sellest esmasest loovusalgest voolas välja kogu meile teadaolev elu. Sest elu algab tihti kusagil niiskes ja soojas, lämmatavas ja venivas. Kõigi meie sees on karjuvalt kuum sünnisegadus: alates sügelevast ihast kuni libeda suguühteni.

Me oleme siin kunstnik Kris Lemsalu skulptuuride ja teoste pärast, mille ta on teinud Eesti paviljoni jaoks Veneetsia biennaalil. Sünd, elu ja surm põimuvad tema nägemuses üheks võimsaks monumendiks, kust võrsuvad värviküllased portselantussid, milleni küünitavad sada avali kätepaari. On loomulik, et Krisi tootem ilmub meile Veneetsias – kohas, kus elu takerdub vulisevatesse kanalitesse ja kus vesi, mis tegi selle linna võimalikuks, neelab selle kord ühe sõõmuga koos kõigi kirikute ja sildadega. Mitte mullast, vaid veest oled sa võetud ja veeks pead sa saama. Esimene elusolend ujus veest välja, viimane hüppab sinna pea ees sisse.»

Kris Lemsalu töö Londoni näituselt.
Kris Lemsalu töö Londoni näituselt. Foto: Mark Blower/Goldsmiths CCA

Lemsalu kutsus näitusega töötama rahvusvahelise seltskonna kirjutajaid, kunstnikke ja kuraatoreid, nende seas Andrew Berardini, Sarah Lucas, Irene Campolmi ja Tamara Luuk. Andrew Berardini (1982, elab Los Angeleses) on kuraator ja kunstikriitik, kes kirjutab peamistele rahvusvahelistele kunstiväljaannetele ning on lõpetamas raamatut sellest, kuidas olla ebaprofessionaalne kunstnik.

Sarah Lucas (1962, elab Londonis) on tuntud Briti kunstnik, kes esindas Suurbritanniat 2015. aastal Veneetsia biennaalil ning ühtlasi Kris Lemsalu mentor. Irene Campolmi (1987, elab Kopenhaagenis) on Itaalia päritolu kuraator, kelle peamine huvi on performatiivne kunst, mis tegeleb postkoloniaalsete, queer- ja feministlike teooriatega. Tamara Luuk (1952, elab Tallinnas) on Tallinna Kunstihoone kaasaegse kunsti kuraator ja Kris Lemsalu kauaaegne kaasamõtleja, kes 2016. aastal kureeris Lemsalu ja Tiit Pääsukese ühisnäituse «Kaunitar ja koletis».

Kris Lemsalu töö Londoni näitusel.
Kris Lemsalu töö Londoni näitusel. Foto: Mark Blower/Goldsmiths CCA

1895. aastast toimuv Veneetsia kunstibiennaal on vanim ning suurim rahvusvaheline kunstisündmus. Eesti osaleb oma paviljoniga Veneetsias alates 1997. aastast. 58. rahvusvaheline Veneetsia kunstibiennaal toimub 11.05 - 24.11.2019, rahvusvahelise näituse peakuraatoriks on Londoni Haywardi galerii direktor Ralph Rugoff.

Eesti paviljoni Veneetsia biennaalil korraldab aastast 1999 Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus  (komissar Maria Arusoo) ning toetab Eesti Kultuuriministeerium.

NÄITUS

  • Kris Lemsalu isikunäitus „Birth V – Hi and Bye“ Eesti paviljonis 58. rahvusvahelisel kunstinäitusel La Biennale di Venezia
  • Asukoht: Eesti paviljon, c/o Legno&Legno, Giudecca 211, 30133 Venezia
  • Aeg: 11.05.2019 – 24.11.2019 (pressipäevad 8. – 10.05)
  • www.birthv.com

TIIM

  • Komissar: Maria Arusoo (KKEK)
  • Kommunikatsioonijuht: Kaarin Kivirähk (KKEK)
  • Produktsioonijuhid: Evelyn Raudsepp, Sten Ojavee (KKEK)
  • Produktsiooni assistent: Aleksandra Kiskonen
  • Graafiline disainer: Aadam Kaarma
  • Tehniline juht: Tõnu Narro
  • Partnerid: Eesti Kultuurkapital, COBALT Advokaadibüroo, DSV transport, Outset Estonia, Silber Auto, Eesti Kunstnike Liit, Elusia, Leffe, Bekker, Moe viin, Temnikova ja Kasela galerii, Koppe Astner galerii
Kommentaarid
Copy
Tagasi üles