Postimehe aruanne: VEF leidis Kalevi konnasilmad halastamatult üles (1)

Toimetas Ville Arike
Riia VEFi mängijad panid teisel poolajal kalevlaste hapnikukraani kinni. Pildil jääb hätta Reggie Lynch. Foto: Eero Vabamägi

Eesti-Läti korvpalliliiga esimese võitja selgitavad homme Riia VEF ja Ventspils. Tallinnas peetaval finaalturniiril alistas tänastes poolfinaalides VEF BC Kalev/Cramo 90:80 ja üllatavalt suurtes raskustes olnud Ventspils Ogre 84:80.

See tähendas, et Kalev/Cramo kaotas sel hooajal VEFile kõik viis omavahelist kohtumist. Seejuures võideti täna poolaeg 47:33, kuid viimasel kahekümnel minutil jäädi alla 33:57... Postimees annab Rocca al Marest ülevaate, miks Läti pealinna esiklubi Kalevile võitmatuks jäi.

Tõeline play-off-mäng. Kalev ja VEF olid seni kohtunud kahel korral Eesti-Läti liiga ja kahel korral VTB Ühisliiga põhiturniiri raames. Play-off-mäng tähendab sootuks midagi muud. Kohe alguses oli tunda tavapärasest suurem närvilisus, väljakul toimuv erines viimaste VTB liiga heitluste omadest. Mõnegi mehe liigutustest paistis välja liiga suur tahtmine.

Kalevlastest ei saanud enda talitsemisega üldse hakkama Arnett Moultrie. Tal tekkis kohe alguses raskusi mõne VEFi rünnakuliikumise mõistmisega, tema kehakeel oli teistest närvilisem. Hiljem tegi ta asjatult mõne isikliku vea, neid kogunes teise veerandi keskpaigaks juba kolm tükki, kolmandal veerandil tuli ka neljas ja kohe neljanda alguses viies. Peatreener Donaldas Kairys pidi soovitust oluliselt rohkem kasutama Reggie Lynchi.

Kalevi teise poolaja ärakukkumine näitas paraku, et tõelise play-off-mängu pingele ei peetud vastu. VEFi täpsusküttide käsi omakorda värises esimesel poolajal, mil tabati 31 viskest kõigest 8. Pärast suurt vaheaega vahetati aga rollid.

Moultrieta pole Kalevi rünnak see õige. Kalev on saavutanud hea mänguvormi, mida tõestab kuuest viimasest VTB liiga mängust saavutatud neli võitu. Nüüd oldi esimesel poolajal teatud perioodidel küll VEFi vastu raskustes, kuid sellest ei lastud end häirida ja aeti oma rida edasi. Parim tõestus saabus poolaja lõpus, kus järjekindla surve tulemusena suurendati suureks vaheajaks edu 14 punktile.

Sisuliselt terve teise poolaja tuli aga läbi ajada Moultrieta, samuti ei saadud soovitud koguses kiirrünnakuid ehk kaitset vajalikul määral pidama. Need asjaolud näitas kätte Kalevi haavatavad kohad. Moultrieta pole rünnakujoonis sama, mis koos temaga. Lynchi arsenal on hoopis vaesem, see esitab teistele lisanõudmisi. VEF suutis pärast vaheaega kalevlaste konnasilmad edukalt üles leida ja neile valusalt peale astuda.

Tõenäoliselt peeti sisuline finaal ära. Päeva esimeses mängus kohtusid põhiturniiri võitja Ventspils ja neljanda koha saanud Ogre. Ehkki pealtnäha poleks võitjas tohtinud väga küsimust olla, saabus Ventspils Tallinna vaid üheksa mängijaga, puudus ka aju Aaron Johnson, ning seetõttu satuti suurtesse raskustesse. Ogre hoidis veel teisel poolajal pikka aega väikest edumaad, kuid lõpus jäädi ümmarguseks ja Ventspilsi suuremad kogemused pääsesid maksvusele - 84:80.

Kui palju jääb Läti sadamalinna tiimil aga jõudu homseks finaaliks, on omaette küsimus.