JUHTKIRI: Sajandi investeering Ida-Viru sotsiaalsfääri

Põhjarannik
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Ida-Viru esimese uue ravikorpuse ehitus 2012. aastal. Peagi võib selle naabruses näha kerkimas uusi ehitustellingutest palistatud hooneid..
Ida-Viru esimese uue ravikorpuse ehitus 2012. aastal. Peagi võib selle naabruses näha kerkimas uusi ehitustellingutest palistatud hooneid.. Foto: Peeter Lilleväli / Põhjarannik.

Kui Ida-Viru keskhaigla teeb teoks lähiaastateks kavandatud plaanid ja ehitab Ahtmesse uue aktiivravikorpuse ja tervisekeskuse ning renoveerib vana, siis arvestades kuus aastat tagasi valminud uut korpust, võib seda liialdamata nimetada selle sajandi kõige olulisemaks investeeringuks Ida-Virumaa sotsiaalsfääri.

Rahaliselt tähendab see kokku ligikaudu 50 miljoni euro suurust summat. Nüüdisaegse haiglalinnaku olemasolul on maakonnale tervikuna oluline positiivne mõju.  

Kui aastakümneid on riigiasutuste kõikvõimalikud uuringud ja analüüsid näidanud, et Ida-Virumaa inimeste tervislik seisund on paljude näitajate poolest ülejäänud Eesti piirkondadest kehvem, siis peaks nüüdisaegse haigla rajamist siia piirkonda võtma elementaarse normi, aga mitte erilise saavutusena.

Kui mitmete muude Ida-Virumaaga seotud algatustega jäi ametist lahkuv Jüri Ratase valitsus stardipakkudele kinni või võeti valelähte tõttu sootuks maha, siis keskhaigla rahastamise otsus on tehtutest üks kaalukamaid ja kindlasti ka oodatumaid. 

Samas tuleks seda pidada vana võla tasumiseks. Kui aastakümneid on riigiasutuste kõikvõimalikud uuringud ja analüüsid näidanud, et Ida-Virumaa inimeste tervislik seisund on paljude näitajate poolest ülejäänud Eesti piirkondadest kehvem, siis peaks nüüdisaegse haigla rajamist siia piirkonda võtma elementaarse normi, aga mitte erilise saavutusena.  

Järgmised olulised sammud oleks nende toimivate lahenduste leidmine, kuidas motiveerida Eesti arste Ida-Virumaale tööle tulema. Haigla oleks lähiaastatel valmis tööle võtma üle poolesaja arsti. 

Kuna aga selles on kiire edu saavutamine hirmkeeruline ülesanne, siis ei tohiks riik asuda looma kunstlikke lisatakistusi kolmandatest riikidest siia tööle asuvatele professionaalsetele ja hästi motiveeritud arstidele. Ida-Viru keskhaiglal on olemas head kogemused, kuidas sõeluda välja sobivaid arste, kes on ise seejärel teinud häid edusamme muu hulgas ka eesti keele õppimisel ja siinse eluga kohanemisel. 

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles