Eksperdid teevad puust ja punaseks: mis kell peaks tegelikult õhtust sööma?

Dagmar Lamp
, Sõbranna.ee ja teemaveebide osakonna juhataja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Shutterstock

Pikk päev kontoris, tunnike jõusaalis – pole midagi mõnusamat, kui jõuda lõpuks koju ja nautida väljateenitud õhtusööki. Kuid kaootilised töötunnid ja kiire elutempo toob kaasa selle, et õhtustame väga erinevatel kellaaegadel. Kas on olemas aeg, mil seda tegelikult peaksime tegema?

Väljaanne Eat this, not that! rääkis dietoloogi Cynthia Sassi ja toitumisteadlase Sydney Greene’iga, et teada saada, kus peitub tõde.

Kõige olulisem on tähele panna, et sa ei sööks rasket õhtusööki vahetult enne voodisse minekut – seedetegevus paneb sel juhul unekvaliteedile tugeva põntsu. «Eesmärgiks peab olema lõpetada õhtusöök vähemalt kaks-kolm tundi enne voodisseminekut,» ütleb Greene. «Enamike inimeste jaoks on see aga graafiku tõttu keeruline, seega soovitan sul teha reegliks, et vähemalt tund aega enne voodit ei söö midagi.»

Uuringud on näidanud, et kui me sööme kaks-kolm tundi enne magamaminekut, väheneb põletiku- ja vähioht ning sel on muidki tervisehüvesid.

Sama soovitab Sass, kuid märgib, et kolme-tunni-reeglit võivad rikkuda karmi treeningprogrammiga sportlased, kes tahavad kasvatada lihasmassi. «Sel juhul on soovituslik kerge valgurikas vahepala enne voodit.»

Kas on ka kindel aeg, mis peaks jääma lõuna- ja õhtusöögi vahele? Greene’i hinnangul peaks see olema kolm-viis tundi, Sass nõustub, et neljast-viiest tunnist piisab. Kui sul aga pole töögraafiku tõttu varem trenni minna kui alles hilja õhtul ja samas ei taha sa ka tühja kõhuga magama minna, siis soovitab Sass õhtusöögi pooleks teha: söö (süsivesikuterohke) pool enne treeningut ning pool pärast seda, enne voodisseminekut.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles