Need on Eesti teatri parimatest parimad!

Kultuuritoimetus
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Rakvere Teatris kuulutati rahvusvahelise teatripäeva peol välja tänavused Eesti teatri aastaauhindade laureaadid 2018. aasta loomingu eest.

Nimeliste auhindadega tunnustatakse ka pikemaaegset silmapaistvat teatritööd. Auhinnaga kaasneb klaasikunstnik Ivo Lille loodud Theodori silm, mida rahastab Kultuuriministeerium, või Vaike Pääsukese kujundatud auaadress. Mõlemale lisandub Eesti Kultuurkapitali näitekunsti sihtkapitali rahaline preemia. Preemiafondi suurus kokku on 46 000 eurot.

Eesti Teatriliit on andnud teatri aastaauhindu välja alates 1961. aastast. 2019. aastal on auhindade laureaadid järgmised:

TEATRIKUNSTI ERIAUHIND

Antakse erilise teatrikunstisündmuse eest, mida ükski teine auhinnastatuut ei hõlma. Laureaadi otsustab Eesti Teatriliidu juhatus.

  • Raivo Põldmaa – rahvusvahelise teatrifestivali «Talveöö unenägu» järjepidevuse hoidmise ning 2018. aasta festivali, Alvis Hermanise retrospektiivi idee, selle teostamise ja «Päeviku» eestikeelse tõlke väljaandmise eest.

SÕNALAVASTUSTE AUHINNAD

Žürii: Jaak Allik, Tambet Kaugema, Piret Kruuspere, Toomas Lõhmuste, Annemari Parmakson, Külliki Saldre ja Liina Tepand.

  • Lavastajaauhind. Karl Laumets – «Kalevipoeg» (Teater Vanemuine).
  • Kunstnikuauhind. Arthur Arula – kujundused lavastustele «Väikekodanlased» (Eesti Draamateater), «Tsaar Saltaan. Üleküpsenud muinasjutt» (Emajõe Suveteater) ja «Elokäük».
  • Meespeaosatäitja auhind. Andrus Vaarik – Gilbert Horn lavastuses «Noad kanade sees» (EMTA lavakunstikool) ja André lavastuses «Mineku eel» (Tallinna Linnateater).
  • Naispeaosatäitja auhind. Tatjana Kosmõnina – Olga monolavastuses «Nastja, Nastja, Nastja» (Vene Teater).
  • Meeskõrvalosatäitja auhind. Allan Noormets – Bubnov lavastuses «Põhjas» (Tallinna Linnateater).
  • Naiskõrvalosatäitja auhind. Ursula Ratasepp – Kati lavastuses «Toomas Nipernaadi» (Temufi) ja Naine lavastuses «Mineku eel» (Tallinna Linnateater).

    «Väikekodanlased» FOTO: Eesti Draamateater

    Eesti Draamateater

 

MUUSIKAAUHIND

Žürii: Kerri Kotta, Alvar Loog, Tiina Mattisen, Mart Mikk ja Aivo Välja.

  • Atlan Karp – Jack Rance’i ja krahv Gili jõuliselt kehastatud lavakujud Giacomo Puccini ooperis «Tütarlaps kuldsest läänest» (Estonia) ja Ermanno Wolf-Ferrari lühiooperis «Susanna saladus» (Opera Veto).
  • Rasmus Kull – Sweeney Toddi muusikaliselt nõudlik roll Stephen Sondheimi muusikalises põnevikus «Sweeney Todd» ning Josefi lavakuju maitsekas kehastamine Johann Straussi operetis «Viini veri» (mõlemad Teater Vanemuine).

    Giacomo Puccini vesterni sugemetega ooper «Tütarlaps kuldsest läänest», mis räägib USA 19. sajandi keskpaiga kullakaevuritest ja lindpriidest, on häbitult ja võluvalt itaaliapärane. Ehk teisisõnu: lüüriline ja lääge, kohati isegi kohatult ilus.

    Gabriela Liivamägi

BALLETIAUHIND

Žürii: Enn Suve, Tiit Härm, Jelena Karpova, Saima Kranig ja Age Oks.

  • Jevgeni Grib – lühiballeti «Valgus aknas» koreograaf-lavastaja (Estonia).

    Hetk Jevgeni Gribi balletist «Valgus aknas».

    Jack Devant

TANTSUAUHIND

Žürii: Leenu Nigu, Heili Einasto, Kristiina Garancis, Priit Raud ja Iiris Viirpalu.

  • Ruslan Stepanov – «Невесомость»: võluvalt abstraktsed ja minimalistlikud variatsioonid peaaegu eimillestki, viimse detailini välja lihvitud absoluutne kohalolu (Kanuti Gildi SAAL).

ETENDUSKUNSTIDE ÜHISAUHIND

Žürii: Evelyn Raudsepp, Evelin Lagle, Kerri Kotta, Annemari Parmakson ja Priit Raud.

  • Mart Kangro, Juhan Ulfsak ja Eero Epner – «Workshop»: peenekoeline kontseptsioon, nauditav etendajate kohalolu ning köitev vaataja intellektuaalne kaasakutsumine (Kanuti Gildi SAAL).

    Mart Kangro ja Juhan Ulfsak õpetavad, kuidas laibaga hakkama saada. Surnukeha mängib Eero Epner. Hetk lavastusest «Workshop».

    Veiko Tubin/Kanuti Gildi SAAL

LAVASTUSTE MUUSIKALISE KUJUNDUSE JA ORIGINAALMUUSIKA AUHIND

Auhinda rahastab Eesti Autorite Ühing.

Žürii: Olav Ehala, Tauno Aints, Tõnu Kõrvits ja Ardo Ran Varres.

  • Liina Sumera – originaalmuusika lavastustele «Gulliveri reisid» ja «Vari» (mõlemad NUKU teater).

    Lorga Gulliver ehk Gulliveri auks korraldatud pidusöök liliputtide maal. Pöörake tähelepanu kolmele eri mõõtkavale ühes stseenis! 

    Siim Vahur

KRISTALLKINGAKESE AUHIND

Antakse kahele noorele teatriinimesele esimeste märkimisväärsete lavatööde eest. Ühe laureaadi otsustas sõnalavastuste auhindade žürii, teise tantsuauhinna žürii.

  • Ester Kuntu – Laura Wingfield lavastuses «Klaasist loomaaed» (VAT Teater ja EMTA lavakunstikool), Éliante lavastuses «Misantroop» (Eesti Draamateater ja EMTA lavakunstikool), Mari Koort lavastuses «Elagu, mis põletab!» (Adamson-Ericu muuseum), Mari lavastuses «Põlenud mägi» (Teater Vanemuine), Karin lavastuses «Saraband» (Eesti Draamateater), Marie Under lavastuses «Siuru õhtu 100» (Eesti Kirjanike Liit) ning Laurel lavastuses «Kriidiaed» (Eesti Draamateater).
  • Liis Vares – süvenenud, empaatiline ja peenetundeline tegelemine olulise teemaga nii lavastuses «Hingake! Ärge hingake!» kui ka töötubades ja liikumispraktikumides.

    Martin Veinmann ja Ester Kuntu Peeter Raudsepa lavastuses «Saraband».

    Mats Õun

ALGUPÄRASE DRAMATURGIA AUHIND

Antakse kahe viimase aasta jooksul lavale jõudnud algupärase teatriteksti eest.

Žürii: Heidi Aadma, Monika Larini, Ene Paaver ja Mihkel Seeder.

  • Laur Kaunissaare, Aare Pilv, Jarmo Reha ja Co – «Oomen», Aleksei Gastevi loomingu alusel: lavastusdramaturgia, mis loob tervikliku teatrikogemuse ruumi-, aja- ja sõnatasandil.

    Bert Raudsep lavastuses «Oomen».

    Alan Proosa

REET NEIMARI NIMELINE KRIITIKAAUHIND

Žürii: Anne-Ly Sova, Jim Ashilevi, Laura Kalle, Arne Merilai, Peeter Raudsepp, Inga Vares ja Liina Viru.

  • Madli Pesti – detailne ja üldistusjõuline kriitik, kelle neutraalsed ja selged kirjeldused tekitavad elavaid kujutluspilte ning on lahutamatult seotud analüütilise seisukohavõtuga.

TEATRI TEHNILISTE TÖÖTAJATE AUHINNAD

Žürii: Roland Leesment, Toivo Kaev, Jaanus Laagriküll, Taivo Pahmann, Rait Randoja ja Heigo Teder.

LAVASTUST ETTEVALMISTAVA TÖÖTAJA AUHIND

  • Ivika Jõesaar – Vanemuise teatri kostüümiosakonna alajuht, kelle ennastsalgav tegutsemine on aidanud jõuda lavale ka ülisuure kostüümimahuga muusikalavastustel.

ETENDUST TEENINDAVA TÖÖTAJA AUHIND

  • Helga Aliis Saarlen – Eesti Draamateatri jumestusosakonna juhataja, kelle käe all tegutseb grimmituba eriti ladusalt ja professionaalselt. Valmis mistahes erialaseks katsumuseks, on ta igal hetkel ka usaldusväärne teatritark partner.

HALDUS- JA ADMINISTRATIIVTÖÖTAJA AUHIND

  • Mari Nurk – Ugala teatri turunduse ja avalike suhete juht, kelle osa toimiva turundusosakonna moodustamises, selle juhtimises ja uuenenud teatri avaliku kuvandi loomises on olnud hindamatu.

ANTS LAUTERI NIMELINE AUHIND

Antakse kaks auhinda, kuni kümme aastat teatritööd teinud noorele näitlejale ja/või lavastajale (alates esimesest lavastusest).

Žürii: Garmen Tabor, Alo Kõrve, Anu Lamp, Rein Oja ja Ingomar Vihmar.

Ants Lauteri nimeline näitlejaauhind

  • Martin Mill. Osatäitmised: Thore – «Nii nagu taevas» (2009, Ugala Teater), Kusta – «Põrgupõhja uus vanapagan» (2010), Rasmus – «Hulkur Rasmus» (2010, mõlemad Emajõe Suveteater), Kaval-Ants jt – «Jürka» (2010), eri rollid – «Mee hind» (2011), Max – «Postmodernsed leibkonnad» (2011), Mozart – «Amadeus» (2011), Mees – «Klapp» (2011), Jaan Feldmann (Õnnesaar) – «Sajand» (2013), Pantalone – «Kahe isanda teener» (2014), Billy noorena – «Lovesong» (2014), Unistaja – «Valged ööd» (2014), Simon Bright – «Mäng on alanud» (2016), Toomas – «Soo» (2016), Cosme – «Nähtamatu daam» (2017), Koss – «Krdi loll lind» (2017), Fedja – «Elav laip» (2018, kõik Ugala Teater).

    Ingrid Isotamm, Martin Mill ja Janek Vadi Ugala lavastuses «Elav laip».

    Gabriela Liivamägi

Ants Lauteri nimeline lavastajaauhind

  • Juhan Ulfsak. Lavastused: «Idioodid» (2010, Von Krahli Teater ja TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia), «Puhastatud» (2013), «4.48 psühhoos2 (2013, mõlemad Von Krahli Teater), «NO53 Kadunud sõbra juhtum» (2014, Teater NO99), «Kaart ja territoorium» (2015, Eesti Draamateater), «NO36 Unistajad» (2017, Teater NO99), «Workshop» (2018, koos Mart Kangro ja Eero Epneriga, Kanuti Gildi SAAL).

    Juhan Ulfsak lavastas kultuskirjaniku Michel Houellebecq’i romaanist «Kaart ja territoorium» inspireeritud loo Eesti Draamateatris. Houellebecq’i mängib Pääru Oja.

    Mats Õun

SALME REEGI NIMELINE AUHIND

Lastelavastuste auhind, mille võib saada kunstiliselt silmapaistva ja lastepärase töö eest nii lavastaja, näitleja, kunstnik kui ka iga teine lavastuse osaline.

Žürii: Jaak Urmet, Iir Hermeliin, Kairi Kruus, Katrin Nielsen ja Maria Peterson.

  • Tiina Mölder ja Christin Taul – lavastus «(p)ÖÖ» (NUKU teater).

ALEKSANDER KURTNA NIMELINE AUHIND

Antakse näidenditõlgete eest, millest vähemalt üks on lavastatud vaadeldaval ajavahemikul. Auhinna saajalt eeldatakse pikaajalist draamatekstide tõlkimist.

Žürii: Triin Sinissaar, Liina Jääts, Anu Lamp ja Triinu Tamm.

  • Toomas Kall – kauaaegsele vene dramaturgia vahendajale ning orgaanilise ja tundliku keeletajuga tõlkijale, kes on eestindanud muuhulgas Gogoli «Revidendi», Erdmani «Enesetapja», Tšehhovi «Pianoola», Turgenevi «Isad ja pojad», Ostrovski «Metsa» ja Dostojevski «Krokodilli». Aastatel 2017–2018 tulid tema tõlkes lavale Valentin Krasnogorovi «Kas hakkame seksima?» ja Jevgeni Griškovetsi «Südame sosin».

RAHEL OLBREI NIMELINE AUHIND

Antakse professionaalse balletikunstiga tegelevale tantsijale, lavastajale/koreograafile, repetiitorile ja pedagoogile pikemaajaliste väljapaistvate tulemuste eest balletilaval.

Žürii: Enn Suve, Tiit Härm, Jelena Karpova, Saima Kranig ja Age Oks.

  • Rufina Noor – Vanemuise balleti endine solist, kauaaegne pedagoog-repetiitor, kes on kujundanud tulemuslikult balletitrupi professionaalset taset.

OTTO HERMANNI NIMELINE AUHIND

Auhinnaga tõstetakse esile ja väärtustatakse pikaajalist kõrgetasemelist pühendunud tööd teatri orkestriartistina.

Žürii: Eda Peäske, Aabi Ausmaa, Mart Laas, Kulvo Tamra ja Linda Viller.

  • Vahur Vurm – Estonia teatri klarnetimängija alates 1974. aastast, klarnetirühmа kontsertmeister üle 30 aasta. Tema imeline toon, rahu ja paindlikkus on kandunud üle ka kogu klarnetirühmale, kelle kõrge taseme üle võib vaid uhkust tunda.

Lisaks mainitud auhindadele antakse teatripäeva peol üle Eesti Teatri Tehniliste Töötajate Ühenduse aumärk, mille pälvib Külli Root. Eesti Näitlejate Liidu aurahaga tunnustatakse Volli Kärot.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles