Spiiker: Brexiti-lepet ei saa muutmata kujul uuesti hääletusele panna

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Suurbritannia Euroopa Liidust väljaastumise vastased meeleavaldajad Londonis.
Suurbritannia Euroopa Liidust väljaastumise vastased meeleavaldajad Londonis. Foto: Matt Dunham / AP / Scanpix

Briti valitsus ei saa Brexiti-lepet parlamendile uuesti hääletamiseks esitada, kui selles ei tehta märkimisväärseid muudatusi, ütles alamkoja spiiker.

«Valitsus ei saa legitiimselt uuesti esitada alamkojale sama ettepanekut või sisuliselt sama ettepanekut,» ütles John Bercow parlamendile.

Suurbritannia peaminister Theresa May ja tema 27 Euroopa Liidu (EL) liikmesriigi kolleegid sõlmisid novembris lahkumisleppe, mis näeb kuningriigile ette kahe aasta pikkuse üleminekuperioodi. Samas on Briti parlament kaks korda keeldunud lepet heaks kiitmast.

Peaministril oli kavas lepe sel nädalal uuesti hääletusele panna, aga Bercowi tänane teade tähendab peaministri jaoks probleemi. Selle kohaselt peab lepet enne hääletusele panemist oluliselt muutma.

John Bercow.
John Bercow. Foto: PA Wire/Scanpix

Tegemist on esimese korraga pärast rohkem kui sadat aastat, mil alamkoja spiiker seda reeglit rakendab.

«See tava on väga tugev ja pikaajaline, ulatudes tagasi 1604. aastasse,» ütles Bercow, kelle sõnul kasutati võimalust kordushääletust takistada viimati 1912. aastal.

Praeguse kava järgi lõpeb Suurbritannia nelja aastakümne pikkune liikmelisus ELis 29. märtsil Londoni aja järgi kell 23 ja 30. märtsi keskööl Brüsseli aja järgi.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles