Hädalised blufivad tasuta abi nimel  ohu suuremaks

Jaano Martin Ots
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Vabatahtlike merepäästjate õppus Revali merekoolis.
Vabatahtlike merepäästjate õppus Revali merekoolis. Foto: Mihkel Maripuu

Merel kehtib põhimõte, et elupäästmine on tasuta, kuid vara päästmine maksab. Selleks et ka vara tasuta päästa, kipuvad meresõitjad ohtu suuremaks paisutama.

Mereõnnetuste puhul kehtib põhimõte, et riigi kohustus on korraldada inimeste päästmine ning abivajajalt elu päästmise eest raha ei küsita. Kui hätta sattunud alus on ohtlik teistele laevadele, inimestele või keskkonnale, peab riiklik merepäästesüsteem ohu likvideerima, näiteks aluse turvalisse kohta pukseerima. Selliste juhtumite lahendamiseks võib merevalvekeskus peale politsei- ja piirivalveameti (PPA) üksustele appi kutsuda ka vabatahtlikke merepäästjaid ning kommerts- ja lõbusõidualuseid. Kui tegemist ei ole just tahtlikult põhjustatud avarii või kuriteo tagajärjel juhtunud õnnetusega, siis päästmise eest kellelegi arvet ei esitata ning päästeoperatsioonis osalenud üksuste kulud kaetakse riigieelarvest.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles