USA toob Venezuelast ära kõik diplomaatilised töötajad

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Ameerika Ühendriikide välisminister Mike Pompeo.
Ameerika Ühendriikide välisminister Mike Pompeo. Foto: CHIP SOMODEVILLA / AFP / Scanpix

USA toob Venezuela kriisi halvenemise tõttu oma saatkonnast Caracases ära kõik veel seal tegutsevad diplomaatilised töötajad, teatas välisminister Mike Pompeo eile hilisõhtul. 

«See otsus peegeldab halvenevat olukorda Venezuelas ja järeldust, et USA diplomaatilise personali kohalolek on muutunud piiranguks USA poliitikale,» kirjutas Pompeo Twitteris.

24. jaanuaril andis Ühendriikide välisministeerium käsu kõigile Caracase saatkonna mittehädavajalikele töötajatele Venezuelast lahkuda. Samal päeval kutsus USA välisametkond ka Venezuelas elavaid ameeriklasi kaaluma riigist lahkumist. 

Venezuelas kestab alates jaanuari keskpaigast vastasseis opositsioonijuht Juan Guaidó ja president Nicolás Maduro vahel ning Ühendriigid on sarnaselt veel umbes 50 riigile tunnustanud Guaidód Venezuela legitiimse liidrina.

Varem eile kritiseeris Ühendriikide välisminister Kuubat ja Venemaad toetuse eest Madurole ja lükkas tagasi Venezuela presidendi süüdistuse, et Lõuna-Ameerika riigis valitseva elektrikatkestuse põhjustas USA juhitav sabotaaž. 

«Nicolás Maduro lubas venezuelalastele paremat elu ja sotsialistlikku paradiisi. Ta pidas sõna sotsialismi osas, mis on nagu korduvalt varemgi osutunud majandusliku hävingu retseptiks,» ütles Pompeo ajakirjanikele. «Paradiisi osa? Mitte nii väga.» 

USA esidiplomaat kritiseeris keskset rolli, mida Kuuba ja Venemaa on etendanud ja jätkavad etendamist venezuela rahva demokraatlike unistuste ja nende heaolu õõnestamises. 

«Kuuba on Venezuelas tõeline imperialistlik jõud,» ütles Pompeo, mõistes hukka Kuuba pakutud füüsilise kaitse ja muu elutähtsa materiaalse ja poliitilise toetuse Madurole ja tema lähikonnale. 

«Kus puudub elekter, tänage kaasaegse Kuuba juhitud inseneritöö imesid. Kus puudub vesi, tänage Kuuba suurepäraseid hüdrolooge. Kus puudub toit, tänage Kuuba kommunistlikke ülemvalitsejaid,» sõnas USA välisminister. 

Venezuelas kestab aastatepikkuse majandussurutise ja hüperinflatsiooni järel humanitaarkriis, mida iseloomustavad esmatarbekaupade nagu toit ja ravimid nappus. ÜRO andmeil on alates 2015. aastast Venezuelast põgenenud 2,7 miljonit inimest.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles