TMW kulmineerub Eesti Kunstiakadeemias muusikalise avastusretkega EKA ÖÖ

Tallinn Music Week
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Eesti Kunstiakadeemia interjöör.
Eesti Kunstiakadeemia interjöör. Foto: Tõnu Tunnel / Tallinn Music Week

Uue muusika ja linnakultuuri festivali Tallinn Music Week (TMW) raames toimub laupäeval, 30. märtsil Eesti Kunstiakadeemias Üle Heli festivali ja Briti plaadileibli 130701 / FatCat kureeritud seikluslikke muusikastiile ja heliüleseid tasandeid liitev peoõhtu EKA ÖÖ. Teiste seas esinevad EKA ÖÖl Eesti duo Maarja Nuut & Ruum, USA müraroki bänd Ceremony ja Iiri audiovisuaal-kooslus Lakker.

TMW EKA ÖÖ piletid hinnaga 20 eurot on eelmüügis Piletilevis.  TMW festivalipassid hinnaga 55 eurot ning konverentsi ja festivali ühispassid hinnaga 225 eurot on müügil TMW veebipoes.

TMW tänavuses konverentsikeskuses Eesti Kunstiakadeemias (EKA) leiab laupäeval, 30. märtsil aset  ka Üle Heli festivali ja Briti plaadimärgi FatCat alaleibli koostöös kureeritav peoõhtu EKA ÖÖ. Erinevaid muusikastiile ja heliüleseid tasandeid liitev programm ulatub üle kolme saali: aula, fuajee ja viiendal korrusel asuva konverentsiruumi.

Maarja Nuut & Ruum
Maarja Nuut & Ruum Foto: TMW pressimaterjal

Briti plaadileibli 130701 / FatCat artiste esindab EKA ÖÖl meie oma enigmaatiline duo Maarja Nuut & Ruum, kelle mullu ilmunud, legendaarse Howie B produtseeritud „androidse pärimuse“ albumit nimetas muusikaveeb The Quietus „üheks aasta kauneimaks rännakuks sise- ja avakosmose vahel”. Üheks õhtu võtmeesinejaks on ka Üle Heli festivali korraldaja Aivar Tõnso projekt Hüpnosaurus. 90ndate alguses tegutsemist alustanud Eesti elektroonilise klubimuusika pioneer on uuel aastatuhandel taas ellu ärganud ja uut materjali salvestamas, sidudes mineviku ideid tänapäevase lähenemistega, et taasavastada tunnetust, mis oli omane aegadele, mil muusikat sai loodud kujuteldavale ideaalklubile.

Üheks rahvusvaheliselt nimekamaks EKA ÖÖ artistiks on aga Aphex Twini lemmikutest Iiri duo Lakker, kelle loomingus vahelduvad kummituslikud arktilised heliväljad bassirohkete industriaalbiitidega. Suurtel elektroonilise muusika festivalidel Mutekist Atonalini karastunud tandem esitab TMWil oma uue, märtsikuus ilmuva albumi „Época” kava, mida ilmestab verivärske audiovisuaalne lavashow. Oma skene kultusnimeks on ka USA müraroki bänd Ceremony, kelle „nihkes armastuslugude“ retseptis annavad tooni ulguvad kitarrikäigud, lo-fi postpunk ja kõrvumulgustav volüüm.

Ceremony
Ceremony Foto: TMW pressimaterjal

Hoopis teistlaadset elamust pakuvad Kanada viiuli-eksperimentaatori respectfulchildi ambientsed, aeglasest improvisatsioonist kantud kõlaväljad, mis toovad vaikuse ka kõige kärarikkamatesse ruumidesse. Tšehhi trio Heinz Herberti harjumuspäraste helitsoonide piire ületavast loomingust leiab nii 70ndate psühhedeelse free jazzi jälgi kui ka kaasaegse klubikultuuri osakesi. Islandilt tuleb EKA ÖÖle omalaadne modernistliku pärimuse stilist Hekla, kes ühendab „ürg-elektroonika“ pilli teremini helisid tumeda Berliini elektroonika ja Islandi liustike unenäolisuste kajadega. Valgevenest saabub üks Ida-Euroopa originaalsemaid akordionimängijaid Yegor Zabelov, kelle muusikas kohtuvad avangard, džässi ja neoklassika laenud.

Lisaks eelnimetatud artistidele, kes astuvad üles EKA aulas ja fuajees, saavad peolised maja viienda korruse konverentsiruumis 501 kogeda audiovisuaalseid eksperimente helialkeemikutelt meilt ja mujalt. Eesti helidisainer ja modulaarsünteraatorite spetsialist ekke testib erinevate helivõnkumiste vahele pääsemise võimalusi, Itaalia müraeksperimentaator Stromboli esitleb post-industriaalset kava, mis sillutab artisti enda sõnul „teekonda öiste psühhoodide, võlurite ja autsaiderite maailma, kus Terry Riley hoiab aja võtmeid, Basinski on tempomeister ja Throbbing Gristle võitleb kaevikutes“. Helilaboris 501 osalevad ka Poola audivisuaalkunstnik ja produtsent M8N ehk Miron Grzegorkiewicz ning kajatihedate vokaalide, väljasalvestuste ja loodusvideote projektsioonidega mänglev Eesti audiovisuaal-duo Vera Vice.

Vera Vice
Vera Vice Foto: TMW pressimaterjal

Peamiselt post- ja nüüdisklassika äärealade muusikat üllitava plaadifirma 130701/ FatCat näol on Briti muusikaveebi Drowned In Sound sõnul tegu „teetähisega kogu maailma muusikuile, kelle looming ei sobitu ladusalt ühegi harjumuspärase žanrimääratluse alla“. 130701artistide nimistusse kuuluvad teiste seas post-minimalismi helilooja Max Richter, paar aastat tagasi TMW festivalil esinenud klaveritehnikate eksperimentaator Hauschka ja hiljuti meie seast lahkunud Islandi helilooja Jóhann Jóhannsson, kelle elu ja looming leiab kajastust ka tänavuse TMW konverentsiprogrammis.

Heliüleste tasandite festivali Üle Heli (endise nimega Hea Uus Heli) märksõnadeks on otsinguline meel ja seoseloome teiste kunstivaldkondadega ning heli ja ruumi suhetega. Üle Heli ei ole ainult keskkond, kus tutvustatakse juba olemasolevat, vaid ka uute ideede ja koosluste katselava.

TMW 2019 EKA ÖÖ ajakava

Laupäev, 30. märts

Aula:

21:30 Trio Heinz Herbert (CH)

22:30 Hüpnosaurus (EE)

23:30 Ceremony (US)

01:15 Lakker (IR)

Auditoorium / fuajee:

22:00 Hekla (IS)

23:00 Yegor Zabelov (BY)

00:00 Maarja Nuut & Ruum (EE)

00:45 respectfulchild (CAN)

Ruum 501:

22:00 Vera Vice (EE)

23:00 M8N (PL)

00:00 ekke (EE)

01:00 Stromboli (IT)

Üritus Facebookis.

Lisaks EKA ÖÖle toimuvad EKAs Kunstiakadeemias tänavune TMW konverents, mitmed linnalava kontserdid jpm. Samuti asub TMW nädalal EKAs festivali infopunkt.

TMW 2019: EKA ÖÖ piletid hinnaga 20 eurot on eelmüügis Piletilevis. Kohapeal on pileti maksumus 23 eurot.

Kontserdile tagab pääsu ka TMW 2018 festivalipass (55 eurot), konverentsi ja festivali ühispass (225 eurot) ning toetajapass (150 eurot). TMW passid on müügil festivali veebipoes.

28.-30. märtsini toimuval TMW muusikafestivalil astub üles 170 esinejat 28 riigist. Vaata lisainfot siit.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles