Kalev andis Himkile lahingu, kuid kaotas

Ville Arike
, reporter

BC Kalev/Cramo korvpallimeeskond andis VTB Ühisliiga tippklubile Himkile kõva lahingu, kuid pidi kodusaalis siiski tunnistama külaliste 96:85 paremust.

Kalev kinnitas peatreener Donaldas Kairyse reedeses Postimehes öeldut, et Himkit minnakse võitma. Nimeka vastase ees ei tuntud vähimatki aukartust. Neljapäeval oli Himki kaotanud Euroliigas 25 punktiga Madridi Realile, nüüd oldi suures hädas Kaleviga.  Mängu saatus otsustati viimasel kolmel minutil. Seisul 84:84 tabas Stefan Markovic esmalt kolmese, seejärel ebaõnnestus Kalevil neli rünnakut järjest, vastased aga realiseerisid omad üritused eeskujuliku kindlusega ja viskasid kaksteist punkti järjest.

Kohtumise alguses jätkas Kalev sealt, kust esmaspäeval mängus Astanaga (Kalev võitis 102:74 – toim) pooleli jäi. Kohe saadi ette 9:2 ja 13:4. Korra jõudsid külalised lähemale, ent taas selge 100 punkti kursi võtnud võõrustajad võitsid esimese veerandaja 30:20. Himki oli kaitses rohkem kui hädas, viimasele ajale tavapäraselt leidsid kalevlased hõlpsalt häid viskekohti ja tabasid hea protsendiga.

Teise veerandi alguses pääses Kalev korra ka tosina silmaga juhtima. Tasapisi said nimekad külalised aga mängu sisse ja nihkusid lähemale. Kolm kolmest tabas Himki värskeim täiendus, lätlane Janis Timma. Aleksei Šved ei vaadanud esimesel veerandtunnil korvi poolegi, kuid poolaja lõpus lajatas endale omases stiilis kaks valusat kolmest ja aitas omad juhtima 53:51. Üleplatsimees oli aga Kalevi tsenter Arnett Moultrie, kes tõi juba esimese 20 minutiga 22 punkti.

Kolmas oli aga Tony Wroteni veerand. Ta sai endale vilistatud tehnilise vea peale väga pahaseks, lõpetas ühe läbimurde teise järel korviga ja viskas üksi kümme punkti järjest – 65:55. Ent külma rahu säilitanud Himki tuli viimaseks väikeseks vaheajaks uuesti järele – 67:65 Kalevile. Kõva võitlus jätkus lõpuni, kuid külalistel oli rohkem relvi ja nad tõmbasid pikema kõrre.

Moultrie viskas 30 ja Wroten 20 punkti, võitjaile Jordan Mickey 25 ja Šved 20.

Enne mängu (Kalev/Cramo kodulehekülg):

Donaldas Kairyse hoolealused on võitnud viimasest neljast mängust kolm ja teinud seejuures omamoodi ajalugu. Kalev on nimelt esmakordselt Ühisliigas visanud neljas kohtumises järjest üle saja punkti: Krasnojarski Jenisseile 109, Saraatovi Avtodorile 109, Minski Tsmokile 108 ja Astanale 102.

Liigatabelis paikneb Eesti esiklubi viimasel ehk kaheksandal play-off’i viival kohal, olles kogunud 9 võitu ja 10 kaotust. Vahetult meie ette jäävad Peterburi Zeniit (11-7) ja Nižni Novgorod (10-8), üheksas ja kümnes on aga Avtodor (8-11) ja Riia VEF (7-13).

Himki (13-5) on oma mänguvormi Ühisliigas samuti viimastel nädalatel oluliselt parandanud. Viimatises Ühisliiga mängus alistati tiitlikaitsja Moskva CSKA 73:72. Himkil on käsil mitmes mõttes huvitavad ajad, sest jaanuaris naasis kolmeaastase pausi järel meeskonna tüüri juurde Leedu korvpallilegend Rimas Kurtinaitis. Lisaks on võistkond hiljuti täiendust saanud kolme mängija näol. Läti koondise põhimees Janis Timma ja Venemaa rahvusmeeskonna pikaaegne tsenter Dmitri Sokolov ei vaja siinsele korvpallipublikule ilmselt tutvustamist. Kolmas liituja on aga 24-aastane USA ääremängija Andrew Harrison, kes saabus Moskvasse nädala keskel NBA-st.

Olgu ümber parasjagu kes iganes, juhib Himki vägesid jätkuvalt Aleksei Šved. 30-aastane venelane kogub liiga resultatiivseima mängijana keskmiselt 24 punkti mängus. Šved naasis pikalt vigastuspausilt just märtsi alguses peetud võidumängus CSKA-ga, kus viskas meeskonna 73 punktist üle poolte ehk 37.

Himkil jäi alles neljapäeval seljataha Euroliiga mäng Madridi Realiga, mis kaotati kodus 75:100. Ühtlasi minetati sellega sisuliselt ka edasipääsulootus. Tollest kohtumisest jäi vigastuse tõttu eemale meeskonna tänavune parim leegionär, veel mullu Miami Heat’is mänginud Jordan Mickey.

Kalev on kohtunud Himkiga Ühisliigas 15 korral ja võitnud neist ühe, eelmise aasta jaanuaris Saku suurhallis peetud mälestusväärse matši (92:84). Selle hooaja esimese omavahelise mängu võitis Himki oktoobris Moskvas 80:73.

Märtsikuu viimase kohtumise peab Kalev Ühisliigas 28. märtsil, mil võõrsil mängitakse poolakate Zielona Goraga (4-14).