Kalev/Cramole seljavõit: niisuguse mänguga võib Ühisliiga ära võita!

Ville Arike

VTB Ühisliiga korvpalliturniiril võttis play-off-koha eest võitlev BC Kalev/Cramo meeskond vastu hetke ühe ohtlikuma vastase Astana, esitas hooaja parima partii ja võttis seljavõidu – 102:74.

Astana oli võitnud viis mängu järjest, sealhulgas üheksa päeva eest võõrsil Venemaa ja EuroCupi eliiti kuuluva Kaasani Unicsi. Kuid Kalev murdis kuuele leegionärile toetuva Kasahstani tiimi nende enda relvaga – mänguks oldi hiilgavalt valmis ning tegutseti vastasest veelgi hasartsemalt ja ühtsemalt. Vahe tehti kohe sisse ja samas vaimus jätkati lõpuni, viimasel veerandil nauditi mängu ning esitati tõelisi jõu- ja ilunumbreid.

«Olen väga rahul ja õnnelik. Tahtsime võitu ja saime selle!» võttis Kalevi peatreener Donaldas Kairys pressikonverentsil mängu kokku. «Esitasime ühtlaselt hea partii, võitlesime koos, igaüks andis oma panuse, domineerisime lauavõitluses. Tegutsesime keskendunult kõik 40 minutit.»

Kolm kuud tagasi oli Kalev võõrsil samale vastasele 27 punktiga kaotanud. «Me ei suutnud täna mänguplaani järgida,» kahetses Astana peatreener Emil Rajkovic. «Olime viis mängu järjest võitnud, võitleme koha eest esinelikus. Niimoodi mängides me sinna ei jõua, säärase esitusega võib kõigile kaotada.»

Kas Kairyst üllatas niivõrd võimas jõudemonstratsioon? «Teadsime, et oleme võimelised saavutama parema tulemuse kui võõrsil. Olime mänguks hästi valmis, tahtsime kõvasti ja võitlesime hästi,» ei väljendanud leedulasest lootsi silmad erilist üllatust.

Paari minutiga 9:2, avaveerandi lõpu eel 22:11, teise veerandi keskel 38:17, suureks vaheajaks 48:27 – need seisud vaheldusid tablool. Teisel poolajal vaid suurendati edu.

Astana püüdis kõigest väest, Rajkovic ei sõimanud hoolealuseid, vaid nõudis tempo üleskruvimist ja ergutas neid järelejätmatult. Kuid külalisi ei aidanud miski ja ühel hetkel hakkas nende usk kaduma.

Kalevil on 19 mängust 9 ja Saraatovi Avtodoril (kaotas Peterburi Zenidile 81:103) 8 võitu, nad asuvad vastavalt 8. ja 9. kohal.

Enne mängu (eelvaade BC Kalev/Cramo kodulehekülg):

Kasahstani esiklubi näol on tegu senise hooaja ühe suurema kui mitte suurima üllatajaga. Mitmel korral ka liiga tippudest jagu saanud Astana paikneb 12 võidu ja 6 kaotusega liigatabelis viiendal kohal, Venemaa hiidude Moskva oblasti Himki (13 võitu ja 5 kaotust) ning Peterburi Zeniidi (10 võitu ja 7 kaotust) vahel.

8 võitu ja 10 kaotust kogunud Cramo heitleb aga viimase ehk kaheksanda play-off»i koha nimel. Eesti meeskonna konkurentideks on kujunemas Saraatovi Avtodor (8 võitu ja 10 kaotust), seitsmendal kohal paikneva Nižni Novgorodi (10 võitu ja 8 kaotust) ning kümnendal kohal asuva Krasnojarski Jenisseiga (12 võitu ja 6 kaotust) on väike vahe juba sees. Nii Cramol kui ka Avtodoril on jäänud põhiturniiril pidada kaheksa kohtumist, neist neli seejuures nii-öelda lihtsurelike vastu.

Tänase vastase Astana edu taga on makedoonlasest peatreener Emil Rajkovic, kelle juhtimisel jõudis Ostrów Wielkopolski klubi mullu mõnevõrra üllatuslikult esmakordselt Poola liigas finaali. Tänavu viivad Astanas Rajkovici ideid ellu kuus ameeriklast, kohalikud mehed täidavad statisti rolli.

Astana rünnakuliidriks võib pidada 24-aastast Anthony Collinsit, kellest sai eelmise aasta lõpus Kasahstani kodanik ja ühtlasi koondislane. Teist hooaega Astanas mängiv Collins on kasvatanud oma keskmise punktisaagi mulluselt 11 punktilt 16 silmani. Lühikesele mängujuhile omaselt on tegu ka väga hea söötjaga. Korvialustest jõududest on silmapaistvaimat hooaega tegemas kahemeetrine J. J. O'Brien, kes on seni kogunud mängu kohta keskmiselt 15 punkti, 6 lauapalli ja 4 korvisöötu.

Korvialuses võitluses ei pea Cramo aga sugugi aukartust tundma, sest pärast võidukat Minski Tsmoki mängu kerkis Ühisliiga suurimaks skooritegijaks Eesti klubi keskmängija Arnett Moultrie, kes on visanud kümnes mängus keskmiselt 17 punkti.

Cramo ja Astana omavaheliste mängude seis on enne esmaspäevast kohtumist 10:3 külaliste kasuks. Tänavuse hooaja esimese duelli võitis Astana kodus kindlalt 105:78, ometi peavad kihlveokontorid eelseisva mängu eel klubide võiduvõimalusi küllaltki sarnaseks.

Märtsikuus on Cramol VTB Ühisliigas ees veel kaks kohtumist: esmalt kodus Moskva oblasti Himkiga (17.03) ja seejärel võõrsil Poola meeskonnaga Zielona Gora (28.03).