Noor neiu, kes mõtestas meisterlikult holokausti

Anu Viita-Neuhaus
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Väike-Maarja gümnaasiumi õpilase Eliis Mätase ja õpetaja Kristi Põdra sisukad arutelud tõid neiule edu. Ta kirjutas holokaustiteemalisel kirjandivõistlusel esikolmikusse jõudnud kirjatöö.
Väike-Maarja gümnaasiumi õpilase Eliis Mätase ja õpetaja Kristi Põdra sisukad arutelud tõid neiule edu. Ta kirjutas holokaustiteemalisel kirjandivõistlusel esikolmikusse jõudnud kirjatöö. Foto: Meelis Meilbaum

Eliis Mätas, kes praegu õpib Väike-Maarja gümnaasiumi 10. klassis, oli väike tüdruk, kui vaatas suurisilmi koolis üleval olnud näitust Anne Franki kannatustest. Holokaustiteemat oli tookord mõista keeruline, kuid valu – see oli tunnetatav. Läheb aastaid, ja sel teemal korraldatud kirjandivõistlusel kirjutab ta end parimate sekka.

Kui 16-aastane Eliis Mätas kuuleb sügisel oma ajalooõpetajalt, et Eestis korraldatakse esimest korda holokaustiteemaline kirjandikonkurss, mõtleb ta esiti: “Holokaustist on kirjutada raske.” Aga siis mõtleb ta jälle, et teema köidab teda ja sellest võiks rohkem teada saada. Muu hulgas meenub Eliisile see kord nähtud näitus, mil holokausti kannatused ja õudused voogasid otse 13-aastase tüdruku hinge. Anne Frank, sünnipäevaks päeviku saanud tüdruk, oli talletanud rohkem kui kahe aasta jooksul päevaraamatusse mõtteid, tundeid ja kogemusi, mis inspireerivad miljoneid inimesi üle maailma võitlema eelarvamuste vastu ja inimõiguste eest.

Nii võtabki hea õpilane, arheoloogikutsest unistav mitmel olümpiaadil osalenud neiu väljakutse vastu. See tähendab aktiivse ja nutika neiu jaoks mitme nädala jagu tööd: tundide viisi materjalide läbitöötamist, filmikaadrite vaatamist ja juhtunu mõtestamist. Jah, kaadrid Auschwitzi koonduslaagrist ja dokumenteeritud lood tekitavad üha küsimusi. Õnneks on Eliis ja tema õpetaja Kristi Põdra justkui loomepartnerid, nad arutlevad tunde holokausti ja inimeste julmuse üle.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles