Mulgi Õun sattus taas kahtlaste õunte skandaali

Marko Suurmägi
, peatoimetaja asetäitja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Need õunad on kindlasti pärit Mulgi Õuna aiast. Õunad korjati 2017. aasta sügisel otse Sakala ajakirjaniku ja fotograafi silme all.
Need õunad on kindlasti pärit Mulgi Õuna aiast. Õunad korjati 2017. aasta sügisel otse Sakala ajakirjaniku ja fotograafi silme all. Foto: Elmo Riig

Riigiametid avastasid, et kauplustes müügil olevates osaühingu Aran PM õuntes leidub Eestis keelatud taimekaitsevahendite jääke. Kaupleja kinnitusel on need õunad pärit ettevõttest Mulgi Õun.

Põllumajandusamet koostöös veterinaar- ja toiduametiga tuvastas, et Aran PM eiras värske puu- ja köögivilja turustamise nõudeid. Pakendi märgistuse kohaselt on õunte tootja Aran PM ise ja nende päritolumaa on Eesti. Ettevõtte esindaja ütluste kohaselt pärinevad õunad aga ettevõttest Mulgi Õun.

Järelevalve käigus tuvastati sortide "Lobo" ja "Cortland" õuntes erinevaid taimekaitsevahendeid, mida Eestis ei ole lubatud kasutada. Toiduohutuse nõudeid eiratud ei ole.

Mulgi Õuna aia kontrolli käigus õuntes taimekaitsevahendite jääke tuvastatud ei ole. Seega viitavad jaemüügis turustatud õunte analüüsitulemused eelkõige sellele, et õunad on pärit muudest kasvukohtadest, suurima tõenäosusega riikidest, kus laboris tuvastatud toimeaineid sisaldavate taimekaitsevahendite kasutamine on lubatud. Laborianalüüsid tegi põllumajandusuuringute keskus.

Õunad ei vastanud ka pakendil avaldatud sordile "Lobo". Jaemüügikettide ostetud kogused on osutunud tunduvalt suuremateks, kui Aran PM-i andmetel on õunu toodetud ja müüdud.

Eestis müüdav värske puu- ja köögivili peab vastama kehtestatud välistele kvaliteedistandarditele ja selle päritolu kohta peab olema kas pakendil või müügikohal avaldatud tõene teave.

2017 aasta lõpul algatas politsei Mulgi Õuna suhtes kriminaalmenetluse, sest kaubanduskeskustesse müügile jõudnud "Kuldreneti" ja "Reneti" nime kandvate õunte päritolumaaks oli märgitud Eesti, kuid piisavat tõendusmaterjali ettevõte nende päritolu kohta ei esitanud.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles