Võrkpalli ühisliiga võitja selgus uskumatus trilleris! (5)

Finaale on kahesuguseid. Ühed on sellised, mis kus pika hooaja vältel sõkaldest eraldunud terad pakuvad publikule vaatemänguga kustumatu elamuse. Teised on need, kus mängijatele jõuab kohale, et kaalul on tiitel ja oskuste asemel ruulivad platsil närvid ja emotsioonid. Eesti-Läti ühise võrkpaliliiga võitja selgus just sellises viimases: koduseinte toel alistas Tartu Bigbank 3:2 (21:25, 25:22, 25:19, 19:25 19:17) tiitlikaitsja Saaremaa.

Avageim 21:25 Saaremaale

Kui krussis mängijate närvid olid näitab matši algus: seisuni 4:4 polnud meeskonnad maha löönud veel ühtegi punkti. Vähemalt eksiti võrdselt – mõlemal tiimil kolm prohmakat servil, üks rünnakul.

Meeskondade statistikud muigasid omavahel – selline anomaalia kaua kesta ei saa. Küsimus oli, kes leiab kindluse enne. Ja vastus polnud mitte meeskond vaid üksikisik: Rauno Tamme sai kaitses paar rasket kättepalli, selle emotsiooni pealt ka rünnakul käe valgeks ja kohe oligi paaripunktiline vahe sees.

Tartul puudus vastus. Kas asi oli selles, et kummalise otsusega pidi põhiturniiri võitja mängima reedel õhtuses poolfinaalis ja seega sai vastastest vähem puhata, aga tartlased liikusid väljakul uimasemalt ja jõudsid pallideni hiljem, kui läbi hooaja kadakahõngulist mereõhku kopsudesse ammutanud külalised. Hoogu sattunud saarlased tõmbasid oma mängumootori käima ja läksid ette suisa 21:13. Geim oli käest läinud.

Aga Tartu ei jätnud jonni. Kuigi seis näis lootusetu, leiti kasutatu neid järgi jäänud punkte lõpuks oma mängu leidmiseks. Ja kuigi geimi (25:21 saarlastele) ei päästetud, siis vahepeal poolde masti langenud lipp tõusis taas vardasse lehvima.

Teine geim Tartule 25:21

Nagu avageimi lõpust võis eeldada, järgnes võrdsete meeskondade heitlus. Kui ka Saaremaal oli klassi mängus natukene rohkem, siis Tartut toetasid kaalukausi tasakaalustamiseks koduseinad. Ja nõnda Vestmann ja Piibelehena kõiguti. Kuni mängumeeste punktideni, seisuni 21:21. Siis leidis Tartu võitmatu relva – õnne! Saaremaa rünnak läks läbi blokis olnud tartlase käte, kuid tabas tema pead, pall jäi mängu, libero Rait Rikberg suutis selle veel juveliirina väljaku tagaotsast võrgu ette tõsta ja sealt tulnud 24:21 edu käest ei lastud.

Kolmas geim Tartule 25:19

Sarnasel tasemete meeskondade mängus loeb lõpuks see, kumb vähem eksib. Kolmandas geimis sai Tartu oma kindlusega sisse 7:4 edu, kuid siis jäeti kaks korda piiri ja antenni vahele ruumi Siim Põlluäärele, kaks korda eksis oma suurim kahur Hindrek Pulk ja järsku olidki saarlased ise ees.

Vahe peitus aga selles, et tartlased võtsid neist eksimustest õppust. Sama nurk, kust enne Põlluäär oli läbi pääsenud, pandi edasi kinni, blokiga veeti sealt end 14:14 viigini, läbi pika ja kurnava punkti, Pulga võimsa möirge (ja ründelöögi) 19:18 ette ning kui sellega saarlaste jalg värisema saadi, enam armu ei antud. Prohmakad Saaremaa pool võrku Stefan Kaibaldi servide vastuvõtul, Dmitro Šlomini võimas blokk Tammele (24:19) ja lõpuks Põlluäärt asendanud Sam Boehmi antennilöök (ikka samas nurgas) markeerisid veel 18:17 juhtinud saarlastele geimi 19:25 kaotust.

Neljas geim 19:25 Saaremaale

Kui tartlased ka neljandas geimis kärmel 3:0 ette läksid, võis karta et nüüd võtavad nad emotsiooni pealt selle tiitli ka ära.

Kuid viikingite vinge vaim nõuab, et koju saabutakse kas kilbiga ja kilbil. Kärmelt veeti end mängu tagasi ja ettegi. Kedagi eraldi välja tuua oleks peaaegu patt, kõik panustasid natukene rohkem kui varem, kuid pärast eelmises geimis pingile võtmist leidis puhkepausi ja kerge jalatohterduse järel uue hingamise Põlluäär, kes meeskonna püüdmatult kaugele viis. Geim Saaremaale 25:19 ja lõvidega trofee järgmise aasta uue kodukoha otsustamine läks viiendasse geimi.

Tiitel 19:17 Tartule!

Mõlemad meeskonnad kasutasid neljana geimi lõppu, et oma võtmemängijatele hingetõmbeaega anda. Ikka selleks, et otsustaval hetkel kõik toimiks. Ei toiminud, kummalgi meeskonnal. Taas olid kohal närvid ja rumalad eksimused, aga saalis valitsenud atmosfääri ei olnud võimalik kahe tunni taguse ajaga võrreldagi. Siin polnud enam küsimus oma mängu leidmises vaid emotsiooni peal jõuga võidu võtmises.

Tundus, et seda teeb Tartu, kes läks 6:2 ette. Siis tundus pidurdamatu viigini jõudnud Saaremaa. 7:7 seisult läks Tartu Walkeri serviseeria ja Pulga rünnakute toel 12:8 ette, kuid siis hakkas Pulk eksima ja saarlased vedasid end omakorda 13:12 ette.

Tammearu lõi 13:14 taga olles palli auti, saarlased hakkasid juba juubeldama, kuid kohtunikud näitasid võrgus olnud blokki. Ei olnud määratud see mäng nii vara lõppema.

Järjest sai Saarema matšpalle. Järjest tõi Tartu need lootusetuna näinud olukorrast ära. 15:15, 16:16, 17:17 ... Ja järsku lõi Šlomin ässa. Nüüd oli jäme ots järsku jälle Tartu käes. Taas terav serv, saarlased mängisid selle lihtsalt üle ja Pulk lõi palli blokist auti. Tartu on pärast kolme vaheaastat taas ühisliiga meister!

Enne mängu:

Eilses 3:0 lõppenud poolfinaalmatšis Pärnuga suurepärase blokipartii teinud tartlane Meelis Kivisild rõhutas tänase mängu eel, et midagi lihtsat ees ootamas pole, sest Saaremaa tõestas ka RTU 3:1 alistamisega, et nende pikk on tõega pink.

«Saaremaal on põhimõtteliselt kaks võistkonda. Neil on esimene koosseis, kes väljakul on, ja kui need kõik põruvad, siis tuleb täiesti uus meeskond peale. Peame mängima põhimõtteliselt kahe meeskonna vastu. Ma arvan, et suudame seda,» sõnas Kivisild.

Et Saaremaa mäng toimus enne tartlaste oma, siis nemad mängujärgseid kommentaare jagades veel vastast ei teadnud. Peatreener Urmas Tali nentis vaid: «Oli kahtlemata võistkondlik võit ja kokkuvõttes usun, et oleme homseks finaaliks väga hästi valmis.»