Fotod: Tallinna loomaaias saab peagi näha uut lumeleopardi

Kelli Põlendik
, lemmik.postimees toimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Tallinna loomaaeda kolis lumeleopard Otto III.
Tallinna loomaaeda kolis lumeleopard Otto III. Foto: Inari Leiman / Tallinna loomaaed

4. veebruari varahommikul jõudis Belgiast Tallinna loomaaeda Magdeburgis sündinud viieaastane lumeleopard Otto III. Lumeleopardi liikumine Tallinna tuli rahvusvahelise koordinaatori soovitusel — siinsesse seltskonda sobib ta kõige paremini.

Suure ja majesteetlikult kauni isaslooma juured ulatuvad meie loomaaeda: siin nägi 1999. aastal ilmavalgust tema vanaema Odette. Otto III-st loodetakse paarilist Tallinnas elavale kuueaastasele Delile, kuid esmalt tuleb loomal kohaneda ja karantiin läbida. Tallinna loomaaia kollektsioonijuhi Tõnis Tasase sõnul on Otto III seni suurepäraselt kohanenud, ent millal külastajad teda näha saavad, pole veel kindel. «Karantiin sõltub paljudest muutujatest, täpset ajalimiiti on veel vara öelda,» sõnas Tasane. «Anname kindlasti teada kui looma avalikkusele eksponeerima hakkame.»

Tallinna loomaaeda kolis lumeleopard Otto III.
Tallinna loomaaeda kolis lumeleopard Otto III. Foto: Inari Leiman / Tallinna loomaaed

Deli sündis Varssavi loomaaias ja kolis Tallinna 2014. aasta varakevadel. Deli on väga viletsa isuga ja ei puutu vahel päevade viisi talle ette nähtud lihatükki, aga kaneel talle meeldib. Deli seniseks kaaslaseks on olnud samuti Otto nime kandev lumeleopard, kellega koos on üles kasvatatud üks kutsikas, 2015. aastal sündinud Nala. Viimane elab praegu Magdeburgi loomaaias.

Otto seenior on sündinud Tallinna loomaaias ja elanud siin kogu oma elu — algul kitsukeses karumaja puuris ja seejärel kaljukitsede-mägilammaste vahel Alpinaariumis suures lumeleopardide ekspositsioonis. Aprillis 14-aastaseks saav Otto naudib nüüd pensionipõlve ja Tasase sõnul ta tõenäoliselt aktiivselt enam paljunemises ei osale.

Lumeleopardid ehk irbised on kõrgmäestikus elamiseks kohastunud kaslased, kelle arvukus looduses on 5000–6000 isendi ringis. Sise-Aasia kõrgmäestikes võib irbist kohata 12 riigi territooriumil, kuid elupaikade killustumine, saakloomade arvukuse vähenemine, salaküttimine ja häirimine on teinud temast eriti ohustatud liigi. Lumeleopardil on nii suurte kaslaste ehk pantrite kui ka väikeste kasside tunnuseid: keha mõõdud ja ümmargused pupillid lähendavad neid pantritele, samas sisse- ja väljahingamisel nurrumine, kehaehitus ja käitumine aga väikestele kassidele. 

Kõrgmägede äärmuslikes tingimustes hakkama saamiseks on lumeleopardil mitmeid kohastumusi: punaliblede rohkus veres võimaldab siduda paremini hapnikku kõrgmägede hõredas õhus, tihe karvakasukas peab hästi sooja, madalad jõulised käpad ja hästiarenenud rinnalihased võimaldavad teha pikki hüppeid, pikk saba aitab hüppel hoida tasakaalu ja ümber kere keeratuna annab lisasooja.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles