Graafik: vaata, kus saavad väliseestlased riigikogu valida (1)

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
2015. aasta riigikogu valimised Pärnumaal.
2015. aasta riigikogu valimised Pärnumaal. Foto: Urmas Luik

Väliseestlased saavad oma hääle eelolevatel riigikogu valimistel anda alates tänasest. Postimehe koostatud graafikutelt näeb, millistesse riikidesse on saadetud hääletamissedelid ja kus saatkondades hääletajaid vastu võetakse. 

Täna saavad esimesena valima minna Kasahstanis elavad Eesti kodanikud. Astanas asuvas Eesti saatkonnas avatakse esimene jaoskond kell 10, (Eesti aja järgi kell 6 hommikul), kokku saab laupäeval eelhääletada 16 Eesti esinduses. Valima saab täna minna ka Londoni ja Moskva suursaatkonda.

Oma valiku saavad riigikogu eelhääletusel teha nii alaliselt välisriigis elavad Eesti kodanikud kui ka seal ajutiselt viibivad valijad. 

Hääletajaid on kokku 35 riigis ja hääle andmiseks on avatud 40 valimiskohta. 

Siseministeeriumi andmetel on eelolevatel valimistel hääletamisõigus 77 881 alaliselt välismaal elaval kodanikul ja neil on erinevad hääletamisvõimalused: e-hääletus, välisesinduses ja kirja teel hääletamine. Väliseestlased, kes soovisid kirja teel hääletada, pidid 1. veebruariks esindusse saatma kirjaliku taotluse ja koopia isikut tõendavast dokumendist, pärast mida saadeti neile vastu sedel. Kuna Eestisse jõuavad ümbrikud hiljemalt valimispäevaks, siis ei oska valimisteenistujad öelda, kui palju on sel aastal kirja teel hääletanuid. 

Hääli riigikogu kandidaatidele tuleb nii Ahvenamaalt, Vatikanist kui ka näiteks Guatemalast. Kolm suurema hääleõigusega väliseestlaste arvuga riiki on Soome (39 746 inimest), Venemaa (8872 inimest) ja Suurbritannia (6553 inimest).

 

Välisesindusse võivad minna hääletama kõik hääleõigusega kodanikud ajal, kui esindused on avatud. 

Hääletamissedeli saamiseks tuleb esitada hääletamist korraldavale isikule kehtiv isikut tõendav dokument. Lisaks peab alaliselt välisriigis elaval valijal olema määratletud valimisringkond kas oma endise Eestis asuva elukoha või vanemate (esivanemate) elukoha alusel. 

Hääletamiseks peab isik olema vähemalt 18-aastane ja hääletada ei saa isik, kes on valimisõiguse osas teovõimetuks tunnistatud ning isik, kes on süüdi mõistetud kuriteos ja kannab vanglakaristust. 

Eelhääletamine lõppeb välisesindustes 21. veebruaril.

Eestlane välismaal! Saada hääletamisest pilt, video või kirjeldus aadressil vihje@postimees.ee!

Kommentaarid (1)
Copy
Tagasi üles