Ministri avaldus tekitas parlamendis segaduse: selguse saamiseks helistati peaministrile (1)

Nele-Mai Olup
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Riigikogu
Riigikogu Foto: Sander Ilvest

Kolmapäevasel riigikogu täiskogu istungil olnud tubakaseaduse eelnõu teine lugemine katkestati pärast pikki arutelusid.

Tervise- ja tööminister Riina Sikkut (SDE) saatis päeval riigikogu juhatusele avalduse, milles seisab: «Palun katkestada eelnõu «Tubakaseaduse ning alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse muutmise seadus 775 SE» teine lugemine juhul, kui riigikogu täiskogus leiavad toetust ettepanekud, mida Sotsiaalkomisjon ei toetanud.» 

Nimetatud eelnõuga tahetakse üle võtta ELi tubakadirektiivi kaks artiklit, mille alusel hakata 20. maist 2019 rakendama üleeuroopalist tubakatoodete tuvastamise ja jälgimise süsteemi. Selle eesmärgiks on salasigarettide leviku piiramine, selgub riigikogu kodulehelt

Eelnõule tehti teise lugemise käigus mitmeid muudatusettepanekuid, mida täiskogu istungil hääletati. Pärast pikki arutelusid ja mitmeid vaheaegu eelnõu teine lugemine aga katkestati. 

«Eelnõu algataja on vabariigi valitsus. Valitsus otsutab, kas eelnõu algatada või mitte. Kui ta otsustab algatada, siis ta määrab ka valitsuse esindaja, see on Riina Sikkut. Valitsus ei ole langetanud otsust eelnõu tagasi võtta, aga menetlustoimingute osas on Riina Sikkutil õigus ettepanekuid teha,» selgitas riigikogu esimees Eiki Nestor (SDE).

Priit Sibula (Isamaa) sõnul loodi aga ELi kahe tubakadirektiivi ülevõtmise käigus «pretsedent, mis kahjustab demokraatliku protsessi», sest Sibula hinnangul andis minister Sikkut parlamendile justkui tööjuhendi, kuidas viimane peaks käituma. «Sotsid näitavad sellise käitumisega taas kord, et nemad on käskude ja keeldude usku. Demokraatlikus riigis asjad niimoodi ei käi,» heidab Sibul ette.

Andres Herkel (Vabaerakond) märkis, et kuigi teisel lugemisel ei pea minister kohal olema, oleks kohalolek eelnõu katkestamise või tagasi võtmise kavatsuse korral korrektne. Sellega nõustus ka Kalle Palling (Reformierakond), kes leidis, et «ettepanek oleks kõlanud oluliselt siiramalt, kui Riina Sikkut oleks istunud siin saalis, vaadanud seda arutelu käiku, kuidas hääletatakse, ja seejärel teinud ettepaneku takistada». 

Taavi Rõivase (Reformierakond) sõnul ei ole tegu ainult poliitiliste valikutega, vaid direktiivi ülevõtmisega. «Ja sellel konkreetsel venimajäämisel võivad olla Eesti riigile väga valusad ja võib-olla ka kallid tagajärjed,» ütles ta.

Et olukorrale lahendus leida, esitas peaminister Jüri Ratas (Keskerakond) lõpuks riigikogu juhatusele valitsuse ettepaneku eelnõu katkestamiseks, mille riigikogu juhatus heaks kiitis.

Nestor viitas vabariigi valitsuse reglemendi § 22 lõige 2-le, mis käib eelnõu tagasivõtmise kohta: «Kui Vabariigi valitsus ei jõua eelnõu riigikogu menetlusest tagasivõtmise kohta seisukohta kujundada, võib esindav minister peaministri nõusolekul eelnõu riigikogu menetlusest tagasi võtta. Minister esitab sellekohase informatsiooni järgmisele vabariigi valitsuse istungile.»

Riigikogu juhatus leidis Nestori sõnul, et kui see käib n-ö rangema protseduuri, eelnõu tagasivõtmise kohta, siis võib seda kasutada ka eelnõu lugemise katkestamise korral. 

«Minister ja peaminister on mulle telefoni teel öelnud, et tema, peaminister on andnud nõusoleku selle eelnõu teise lugemise katkestamiseks. Siinkohal ei ole enam juhatusel midagi otsustada, eelnõu 775 SE teine lugemine on katkestatud,» kinnitas Nestor.

Kommentaarid (1)
Copy
Tagasi üles