Türgi: USA liitlased Süürias tarnivad Assadile naftat (2)

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Süüria naftaväljad Hayyanis.
Süüria naftaväljad Hayyanis. Foto: STRINGER / AFP / Scanpix

Türgi riigimeedia teatel tarnivad Ameerika Ühendriikide liitlastena tegutsevad Süüria Demokraatlikud Jõud (SDF) president Bashar al-Assadi režiimile naftat.

Süüria valitsus ja kurdienamusega SDF on säilitanud pikemaajalise koostöö, hoolimata äärmistest poliitilistest erimeelsustest ja sõjategevusest, vahendavad Türgi uudisteagentuur Andalou ja väljaanne Daily Sabah.

Assadi valitsuse ja SDF-i koostöö põhineb nafta tarnimisele toorainerikkast piirkonnast, mis on mässuliste kontrolli all.

Kohalike allikate sõnul on SDF-i fraktsioon Rahvakaitse üksused (YPG) saavutanud Damaskusega uue kokkuleppe, mille kohaselt ehitatakse nafta kiiremaks transpordiks uued torujuhtmed valitsuse kontrolli all olevasse riigi idaosa linna Deir Ezzori.

Allikate sõnul on valitsuse ettevõtted juba alustanud Al-Shuhayli linna lähistel torujuhtmete paigaldamist. Väidetavalt saavutati kokkulepe eelmise aasta juulis peetud kõnelustel, kus lepiti kokku tootmistulude jagamises.

Päev pärast Türgi meedia teadet kirjutas teemal ka USA väljaanne The Wall Street Journal, kus USA luurega seotud allikas lepingu üksikasju täpsustas.

Artiklis märgitakse, et naftatarned on pea igapäevased ning nendega varustatakse ettevõtet Qatarji Group, mis on eelmise aasta septembrist alates USA sanktsioonide nimekirjas, süüdistatuna valitsusvägede ja Islamiriigi vaheliste naftatehingute vahendamises.

SDF-i kontrolli all olevad alad Süüria põhja- ja idaosas on riigi naftarikkaimad. Enne kodusõja puhkemist oli riigi naftatoodang kuni 350 000 barrelit päevas, nüüdseks on see kuivanud 25 000 barrelile päevas.

SDF-i tegevus nafta- ja gaasimaardlate tagasivallutamisel aitas Islamiriigi äärmuslased nende peamisest tuluallikast ära lõigata. Nüüd vajab toorainet aga Damaskus, millele kuuluvad ka riigi rafineerimistehased.

Olukord on viinud vastastikku soodsate lepingute sõlmimiseni, kus Süüria soovib ligipääsu toorainele, SDF aga suuremat autonoomiat ja tunnustust Süüria kurdidele.

Kommentaarid (2)
Copy
Tagasi üles