Uuring näitas, et naiste aju on meeste omast neli aastat noorem

Paula Rõuk
, Terviseportaali reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Põetud viirused muudavad aju vastuvõtlikuks ohtudele.
Põetud viirused muudavad aju vastuvõtlikuks ohtudele. Foto: MATTIAS EDWALL / BILDHUSET

Naiste ajud on peaaegu neli aastat nooremad kui meeste omad, vähemalt  ainevahetuse poolest, leidis USA uuring. 

Teadlased leidsid, et tervete naiste aju metaboolne vanus on pidevalt noorem kui samas eas meeste oma. Vahe on näha juba varases täiskasvanueas ja jääb püsivaks kõrge vanuseni, vahendab The Guardian ajakirjas Proceedings of the National Academy of Sciences avaldatud uuringut.  

Tulemused viitavad sellele, et muutused naiste aju energiakasutuses toimuvad aeglasemalt kui meestel. Kuigi teadlased ei tea oma leidude võimalikke meditsiinilisi tagajärgi, võib see aidata seletada, miks naised kipuvad vananedes kauem vaimset teravust säilitama.

Aju ainevahetus muutub eaga, kuid teadlaste sõnul toimub see meestel ja naistel erinevalt. Hinnates inimeste vanust nende aju ainevahetuse põhjal, leiti, et naised olid neli aastat nooremad. Kasutades positronemissiooni tomograafiat mõõtsid teadlased 121 naise ja 84 mehe hapniku ja glükoosi voolu ajus. Osalejad olid vanuses 20–82 aastat. Uuringud näitasid, kuidas suhkur erinevates aju osades energiaks muudeti. Leiti, et viis, kuidas meeste aju suhkrut põletas, pani neid samavanuste naistega võrreldes vanemana näima.

Siiski jäi saladuseks selle nähtuse põhjus. Uuringu autor Mani Goyal sõnas aga, et meeste ajud ei vanane kiiremini. Nad jõuavad täiskasvanuikka kolm aastat vanemana kui naised ja see erinevus jääb püsima terve elu jooksul. Veel ei teata, kuidas see erinevus mälu, õppimisvõimet  ja neurodegeneratiivsete haiguste kulgu mõjutab. «Me ei tea, mida see tähendab, kuid usun, et see võib olla põhjus, miks naised ei koge vanemas eas nii palju kognitiivsete võimete vähenemist,» arvas Goyal.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles