Balti enegiasüsteemide eralduskatse Venemaast lükatakse edasi (3)

BNS
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Elektriliinid.
Elektriliinid. Foto: Pascal Rossignol / Reuters/Scanpix

Esmaspäeval Riias toimunud Balti elektrisüsteemihaldurite kohtumisel otsustati edasi lükata juuniks planeeritud eralduskatse seoses vahepeal teatavaks saanud Vene Föderatsiooni süsteemihalduri otsusega korraldada Kaliningradi regiooni saartalitluse katse.

Samal koosolekul lepiti kokku jätkata tööd Balti elektrisüsteemi saartalitluse võimekuse loomiseks, teatas Elering.

«Otsustasime eralduskatse hilisema teostamise kasuks, kuna Venemaa elektrisüsteemihaldur teatas vahepealsel ajal enda plaanist teostada vahetult enne meie esialgu kavandatud eralduskatset Kaliningradi saartalitluse katse mai lõpus. Kaliningradi katse on planeeritud 72-tunniseks ja arvestades, et kunagi varem ei ole nii mastaapset katset läbi viidud, on olemas märkimisväärne tõenäosus selle ebaõnnestumiseks, mis tooks omakorda kaasa Vene süsteemihalduri poolse nõudmise Balti riikide eralduskatse edasilükkamiseks vahetult enne kavandatud kuupäevi," ütles Eleringi juhatuse esimees Taavi Veskimägi.

«Kindlasti ei pea Elering võimalikuks korraldada Balti eralduskatset ühepoolselt ilma kokkuleppeta Venemaa ja Valgevene süsteemihalduritega. Meie eesmärk on jõuda Balti elektrisüsteemi desünkroniseerimiseni Venemaast läbi mõistliku koostöö, mitte konfrontatsiooni, milleni viiks ühepoolne tegutsemine,» lisas Veskimägi.

«Balti riikide eralduskatse läbiviimiseks peame elektrisüsteemi paindlikkuse tagamiseks garanteerima täiendavad tootmisvõimsused ja kuna Venemaa on juba varasemalt öelnud, et Kaliningradi katse ebaõnnestumise korral nad Balti riikide eralduskatsega ei saa nõustuda, siis võime olla ka olukorras, kus oleme teinud juba märkimisväärsed kulutused tootmisvõimsustele, aga katset läbi viia ei saa. Selline kulu ei saa olla õigustatud,» rääkis Eleringi juht.

«Balti riikide elektrisüsteemi eralduskatse edasilükkamine ei tähenda kindlasti eralduskatsega seotud ettevalmistööde pidurdumist või katkemist. Vastupidi, töötame intensiivselt edasi nii võrgu arendamise, süsteemijuhtimise kui turukorralduslike küsimustega ja jätkame arutelusid uue eralduskatse aja kokku leppimiseks Läti ja Leedu kolleegidega,» lisas Veskimägi.

Balti riikide elektrisüsteemi eralduskatse jooksul oleks siinne elektrisüsteem eraldatud 12 tunniks täielikult lahti Venemaa elektrisüsteemist ja pandud tööle iseseisvalt nii-öelda saarestununa, jäädes siiski alalisvooluühenduste kaudu seotuks Põhjamaade ja Poolaga.

Venemaa võrgust eraldamisel oleks lülitatud ükshaaval välja kõik üheksa elektriliini, mis seovad Balti riike Venemaa põhiterritooriumi ja Valgevenega. Erinevalt varasematest sarnastest katsetest plaanitakse välja lülitada ka Leedu ja Kaliningradi vahelised elektriliinid ning sarnaselt Balti riikidele jääks ka Kaliningradi elektrisüsteem katse ajal eraldi sagedusalana töötama.

Teisipäeva hommikul teatasid Eesti ja Läti elekstrisüsteemi haldurid Elering ja Augstsprieguma tīkls AS (AST) energiabörsile Nord Pool, et niinimetatud saartalitluse katse, mis pidi toimuma tänavu 8. juunil või alternatiivina 29. juunil, lükatakse edasi.

Katse ajal on fookus elektrisüsteemi sageduse operatiivse juhtimise protsesside testimisel. Eralduskatse raames korraldatakse mitmeid alamkatseid, muu hulgas simuleeritakse piisavalt suure tootmisseadme rikkelise seiskumise mõju sagedusele.

Eralduskatse ajaks tuleb piirata Balti riikide ja Põhjamaade vaheliste alalisvooluühenduste võimsust, et vähendada elektrisüsteemi suurima elemendi võimalikust rikkest tulenevat riski. Suurendamaks elektrisüsteemi paindlikkust käivitatakse katse läbiviimiseks Balti riikides tavapärasest enam tootmisvõimsusi.

Ühtlasi peavad tootmisseadmed hoidma tavapärasest suuremat reservvõimsust, et olla valmis tootmise operatiivseks ja automaatseks suurendamiseks või vähendamiseks, reageerimaks sageduse muutustele elektrisüsteemis.

Eesti elektrisüsteemi on varem naabersüsteemidest katseliselt eraldatud näiteks 2006. aasta novembris ja 2009. aasta aprillis. Viimane eralduskatse, kus Venemaa süsteemist eraldusid kolm Balti elektrisüsteemi koos Kaliningradiga, toimus aprillis 2002.

Kommentaarid (3)
Copy
Tagasi üles