Asjatundjad tegid ettepaneku muuta presidendi valimise korda ja ametiaja pikkust (5)

Sven Randlaid
, Toimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Presidendi kantselei Kadriorus.
Presidendi kantselei Kadriorus. Foto: Mihkel Maripuu / Postimees

Justiitsministri poolt kokku kutsutud põhiseaduse asjatundjate kogu ettepanekutest valmis raport, milles muu hulgas soovitatakse oluliselt muuta presidendivalimiste korda.

Kogu aktiivne tööperiood kestis 2017. aasta jaanuarist kuni 2018. aasta juunini. Viidatud perioodil pidas kogu 14 koosolekut, mille tulemusena valmis seitse raportit. Nende põhjal koostas justiitsministeerium põhiseaduse muutmise ja täiendamise ettepanekud, mis edastatakse seisukoha võtmiseks valitsusele ja riigikogule.

Muu hulgas teevad asjatundjad ettepaneku jätta presidendi valimise õigus ainult valimiskogule. Teatavasti näeb praegune põhiseadus ette, et presidendi valib riigikogu või valimiskogu.

Raportis märgitakse, et presidendi valimise korra muudatuste ettepaneku tingib vajadus tagada võimalikult suure poliitilise toetusega kandidaadi vabariigi presidendiks valimine valimiskogu viimases voorus.

«Selleks sätestatakse kahe valimisorgani asemel üks valimisorgan, säilitatakse valimiskogus riigikogu ja kohaliku omavalitsuse esindajate proportsioon ning võimaldatakse valimisvoorude vahel sõlmida kokkuleppeid,» märgitakse raportis.

Ettepanekute kohaselt koosneks valimiskogu riigikogu liikmetest ja vähemalt kahest iga kohaliku omavalitsuse üksuse esindajast.

Ka edaspidi oleks presidendikandidaadi ülesseadmise õigus vähemalt kahekümne ühel valimiskogu liikmel ning presidendikandidaadiks võib seada sünnilt Eesti kodaniku, kes on vähemalt nelikümmend aastat vana.

Asjatundjate ettepaneku kohaselt valitaks president tulevikus ametisse seitsmeks aastaks praeguse viie asemel, kuid kaheks ametiajaks järjestikku valimine oleks edaspidi põhiseadusega välistatud.

Kommentaarid (5)
Copy
Tagasi üles