USA: kõnelustel Talibaniga on saavutatud olulist edu

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Talibani liikmed Afganistanis.
Talibani liikmed Afganistanis. Foto: Allauddin Khan / AP / Scanpix

USA eriesindaja Afganistani asjus Zalmay Khalilzad kiitis laupäeval kõnelustel islamiliikumisega Taliban saavutatud «olulist edu».

«Kohtumised siin olid viljakamad kui varem. Me saavutasime elutähtsates küsimustes olulist edu,» kirjutas Khalilzad Twitteris.

Ühendriikide eriesindaja pidas Talibaniga Kataris kõnelusi seninägematud kuus järjestikust päeva.

Ta teatas, et lendab tagasi Afganistani arutama kõneluste tulemusi.

«Me kavatseme praegust hoogu edasi arendada ja jätkame läbirääkimisi õige pea. Mitu küsimust tuleb veel selgeks rääkida,» lausus Khalilzad.

USA diplomaat rõhutas, et «milleski pole kokku lepitud, kuni kõiges pole kokku lepitud».

Khalilzad toonitas ka, et nimetatud «kõik» peab hõlmama Afganistani-sisest dialoogi ja «kõikehõlmavat relvarahu».

Ehkki eriesindaja rohkem üksikasju ei avaldanud, on avalikkusele teada, et üks ettepanek, mida Taliban ja USA kõnelustel arutavad, on Ühendriikide sõdurite lahkumine Afganistanist pärast seda, kui Taliban annab tagatisi selle kohta, et ei hakka välismaa äärmuslastele varjupaika pakkuma. Just see oli 2001. aasta sügisel USA sõjalise sekkumise algpõhjus.

Jõupingutused rahukõneluste ellukutsumiseks Afganistani keskvalitsuse ja Talibani hoogustusid eelmisel aastal. Juunis kehtestati riigis seninägematu kolmepäevane relvarahu, mis tekitas lootuse tähtajatu relvarahu saavutamisest.

Washington tahab, et Talibani mässulised alustaksid kõnelusi ka Afganistani valitsusega, kuid talibid on sellest korduvalt keeldunud. 

USA ei ole ainus riik, mis peab Talibaniga kõnelusi. Venemaa ja Iraan on samuti viimastel kuudel islamiliikumise esindajatega kohtunud. Diplomaatilisi samme on astunud ka Hiina. USA jõupingutustega kõnelustel on seotud Saudi Araabia, Araabia Ühendemiraadid ja Pakistan. 

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles