Uus aparaat toob südame justkui peopesale

Silvia Paluoja
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Pärnu haigla meditsiinitehnoloogia teenistuse juhataja Joosep Kepler (vasakul) ja radioloogiateenistuse juht doktor Aadu Simisker näitasid uusimat abilist, kompuutertomograafi, mis toob inimese südame arvutiekraanil nagu peopesale.
Pärnu haigla meditsiinitehnoloogia teenistuse juhataja Joosep Kepler (vasakul) ja radioloogiateenistuse juht doktor Aadu Simisker näitasid uusimat abilist, kompuutertomograafi, mis toob inimese südame arvutiekraanil nagu peopesale. Foto: Mailiis Ollino

Esimesena Euroopas uurisid Pärnu haigla arstid eesotsas radioloogia­teenis­tu­se juhata­ja Aadu Simiske­riga pärgartereid uudsel meetodil, jälgides patsiendi südame veresoonte täitumist kontrastainega ja tühjenemist reaalajas. Diagnostilise hüppe ­aitas teha kompuutertomograaf Revo­lution CT, mille nimigi kinnitab, et tegemist on revolut­siooniga aparaadi arengus. Varem oli kompuutertomo­graafias sama­sugust koronaaride dünaamilist kontrastuuringut tehtud Amee­rikas eksperimen­taal­­laboris.

Doktor Simiskeri jutu järgi saab röntgenitoru ühe pöördega ümber patsiendi salvestada uuritavat piirkonda 16 sentimeetri laiuses ja saada alast 256 kujutist. Südame ja pärgarterite seisund salvestub nagu pilt postkaardil, arstid võivad kuvada patsiendi “mootori” arvutiekraanile justkui hoides tema südant peopesal.

“Uue kompuutertomograafiga saame salvestada kogu info pat­siendi südame kohta südamelöögi jooksul, me ei pea uuringulauda ega patsienti liigutama. Sellega langeb patsiendi kiirgus­koormus ja suureneb märki­mis­väärselt uuringu kvaliteet. Võimalik on visuali­seerida ka kõige peene­maid koronaar­arte­reid ja nende kõrval­harusid,” selgi­tas Simisker.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles