Maagiline galerii: vaata, millist punast superkuud maailma eri kohtades näha sai

Elu24
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Ööl vastu 21. jaanuari sai näha üle maailma täielikku kuuvarjutust. Tegemist oli erilise punase superkuuga, mille osalist varjutust sai Eestis näha kell 5.33, täielik kuuvarjutus algas pea tund aega hiljem.

Kuuvarjutuks tekib väga lihtsal põhjusel- Maa jääb täpselt Päikese ja Kuu vahele ning planeedi vari langeb tema kaaslasele.

Taevas sai vaadelda nii-öelda verekuud. Kuna Maa jääb täpselt Kuu ja Päikese vahele, siis varjutuse ajal langeb Kuule vaid läbi Maa atmosfääri tungiv vähene päikesevalgus, mis värvib Kuu punakaks, seletas fenomeni Tartu Observatoorium oma Facebooki lehel.

Kuu on Maast kõige kaugemal ligikaudu 405 000 kilomeetrit ja kõige lähemal on Kuu 356 000 kilomeetri kaugusel.

Kuu on täiskuufaasi ajal Maale kõige lähemal ja seetõttu kannabki ta nime superkuu. Kuna Kuu on Maale nii lähedal, paistab ta ka tunduvalt eredam ning suurem. Tegelikkuses on muutused aga väga väikesed, sest kauguse vahe kahe punkti vahel pole suur.

Järgmine selline võimalus avaneb alles aastal 2025.

Vaata SIIT, kuidas meie oma pisikeses Eestis kuuvarjutus välja nägi.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles