Juhtkiri: Julgustükk, mitte karistatav tegu

Pärnu Postimees
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Pärnu naiste tugikeskus on astunud julgeid samme perevägivalla probleemi nähtavaks tegemisel. Pildil keskuses korraldatud kunstifestivalil esitletud taies, kus vägivalla all kannatanud naisi kujutati korrakaitsjatena.
Pärnu naiste tugikeskus on astunud julgeid samme perevägivalla probleemi nähtavaks tegemisel. Pildil keskuses korraldatud kunstifestivalil esitletud taies, kus vägivalla all kannatanud naisi kujutati korrakaitsjatena. Foto: Urmas Luik

Ütlus “rääkimine hõbe, vaikimine kuld” ei kehti alati. Seda tõendab tänases lehes pealkirja "Kohus võttis arutusele mehe palve keelata eksabikaasal perevägivallast rääkida" all lahtirulluv lugu. Perevägivald moodustab poole vägi­vallakuritegudest ja arvata on, et tegelikult enamgi, sest osa juhtumeist jääb koduseinte vahele. Ohver ei kaeba, naabrid ei sekku ja vägivallatseja teeb kõik endast oleneva, et ebameeldivad episoodid peitu jääksid.

Eksperdid, poliitikud, Eesti Vabariigi presidentki on rõhutanud, et vägivald koduseinte vahel ei ole pere siseasi ega tohi jääda varjatuks. Nendele tõdemustele järgneb enamasti üleskutse otsida abi, teavitada politseid, pöörduda tugikeskustesse.

Aga kuivõrd on oodatud perevägivallateemaline avalik diskussioon? ­Statistika osutab, et probleem ühiskonnas on suur ja seda peaks seega kajastama, selle üle arutlema ja sellele lahendusi otsima. Kas ­avalik arutelu on võimalik pelgalt arve ja protsendipunkte välja käies? Ilmselt. Kuid kas vaid selle juurde jäädes puudutaks teema küllaldast hulka inimesi, et probleem liiguks lahenduse suunas? Ei.

Tulgu lahend ­milline iganes, ei tohi jääda kõlama ­sõnum, mis nõrgestaks perevägivallaohvrite häält.

Pärnu Postimehe toimetus on seda meelt, et perevägivallast kõneldes ei tohiks karta konkreetsete lugude avalikkuse ette toomist. Me näeme oma töös, et sellisel moel esile­toodud probleemid lähevad korda, panevad lugejaid mõtlema. See on seisund, millest edasi saab oodata käitumise, tõekspidamiste muutust.

Toimetus soovib avaldada toetust siinsele naiste tugikeskusele, kes perevägivallaprobleemi nähtavaks tehes on astunud julgeid ja ebatraditsioonilisigi samme.

Me ei taha tänase artikliga mõjutada kohtupidamist. Siht on paigutada vaidlus konteksti ja avada arutelu juhtumi võimaliku mõju üle.

Tulgu lahend milline iganes, ei tohi jääda kõlama sõnum, mis nõrgestaks perevägivallaohvrite häält. Mitte keegi ei pea taluma vägivalda ega terrorit koduseinte vahel. Olukorrast väljatulek ja sellest rääkimine on julgustükk, mitte karistatav tegu.

Foto: PP
Kommentaarid
Copy
Tagasi üles