Päikeseelektritootjad jooksid toetustele tormi: mullu lisandus 100 megavatti võimsust

Janno Riispapp
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Päikesepaneel. Pilt on illustratiivne.
Päikesepaneel. Pilt on illustratiivne. Foto: www.flickr.com

Eelmise aasta 31. detsembriga lõppes uutele üle 50-kilovatise võimsusega elektrienergia tootmisseadmetele võimalus pääseda senisesse taastuvenergia toetusskeemi, mis tõi juurde ligikaudu 100 megavati ulatuses päikeseelektrijaamu.

Koos varem valminud jaamadega ulatub päikesest elektrit tootvate elektrijaamade koguvõimsus 2019. aasta alguse seisuga ligikaudu 110 megavatini, teatas Elering.

Viimase kahe nädala jooksul registreeris Elering 165 uut päikesejaama, mis olid detsembri lõpus valmis elektrienergia tootmiseks, aga millel tuleb taastuvenergia toetuse saamiseks lõpule viia vajalikud toimingud oma võrguettevõtjaga.

Lisandunud päikeseelektrijaamade keskmine võimsus on 380 kilovatti ja suuremate, üle 500-kilovatise võimusega päikesejaamade arv ületas 40 piiri.

Kokku on Eestis praegu enam kui 1600 päikeseelektrijaama, millest enamiku moodustavad väikesed eramajade katustele paigaldatud päikesepaneelid. Kuni 50-kilovatised tootmisseadmed saavad toetusskeemi pääsemist taotleda kuni 2020. aasta lõpuni.

Kui 2017. aastal moodustas päikesejaamade toodang Eestis toodetud taastuvenergiast vaid 0,3 protsenti ja eelmisel aastal 0,9 protsenti, siis lähematel aastatel võib toodang kasvada 4–6 protsendini taastuvenergiast.

Taastuvenergia toetus ulatub päikeseenergia tootjatele nagu ka teistele taastuvatest allikatest elektrit tootvatele jaamadele 53,7 euroni megavatt-tunni kohta. Toetust saab 12 aasta jooksul alates toetuse saamise õiguse tekkimisest.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles