Ungari opositsioon tõotas vastupanuvõitluse aastat (2)

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Ungari opositsioonilised parlamendisaadikud Budapestis parlamendihoone ees sümboolset vannet andmas.
Ungari opositsioonilised parlamendisaadikud Budapestis parlamendihoone ees sümboolset vannet andmas. Foto: STR / AFP / Scanpix

Ungari opositsiooniparteid tõotasid täna teha 2019. aastast peaminister Viktor Orbáni rahvuskonservatiivse valitsuse vastase võitluse aasta.

Juba kahe päeva pärast on Budapestis kavas valitsusvastased meeleavaldused.

«Me tõotame teha 2019. aatast vastupanuaasta nii parlamendis kui väljaspool parlamenti. Ning me teeme seda ühtsena ja kõigi opositsiooniparteide koostöös,» ütles rühm parlamendihoone ette kogunenud poliitikuid.

Opositsioonierakonnad, ametiühingud ja kodanikuühendused loodavad pärast pühadeks sõlmitud vaherahu tuua laupäeval kümned tuhanded inimesed Budapesti, eesmärgiga avaldada meelt detsembris vastu võetud tööseaduse vastu.

Rahva seas orjaseaduseks nimetatud tööseaduse muudatus, mis 12. detsembril parlamendis heaks kiideti, lubab tööandjail nõuda töötajailt 400 ületundi aastas senise 250 asemel, ning viivitada nende eest tasumisega kuni kolm aastat.

Valitsuse väitel on seadust vaja tööjõupuuduse tõttu ning see annab soovijatele võimaluse rohkem tööd teha ja ka rohkem teenida.

President János Áder allkirjastas eelnõu enne jõule hoolimata kümme päeva kestnud ja korduvalt vägivaldseks muutunud meeleavaldustest.

Opositsioon nõuab ka kohtunike sõltumatust piirava hiljutise reformi tagasivõtmist ning suuremat vabadust avaõiguslikule meediale.

Orbán on pärast kolmanda ametiaja võitmist eelmise aasta aprillis asunud läbi viima reformipoliitikat, mille eesmärgiks on «illiberaalne demokraatia».

Sotsialistliku Partei esimees Tóth Bertalan tervitas vasakpoolsete, liberaalsete ja keskkonnaparteide, aga ka paremäärmuslike opositsioonierakondade äsjasaavutatud ühtsust, kuid väljendas kahetsust, et selleni ei jõutud juba aprillivalimiste ajal.

Orbáni Fideszi parteil ja tema liitlastel on parlamendis kahekolmandikuline enamus, mis võimaldab neil muuta põhiseadust.

Kommentaarid (2)
Copy
Tagasi üles