Tunamullune tuumakatsetus põhjustab Põhja-Koreas endiselt maavärinaid

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Põhja-Korea väitel pole Punggye-ri tuumapolügon enam kasutusel ning selle kinnituseks kutsus riik mullu mais välismeedia jälgima selle tunnelite õhkimist.
Põhja-Korea väitel pole Punggye-ri tuumapolügon enam kasutusel ning selle kinnituseks kutsus riik mullu mais välismeedia jälgima selle tunnelite õhkimist. Foto: Chine Nouvelle / Sipa / Scanpix

Põhja-Korea 2017. aasta septembris korraldatud tuumakatsetus oli sedavõrd võimas, et tekitab veel praegugi, rohkem kui aasta hiljem maavärinaid.

Lõuna-Korea meteoroloogiaameti (KMA) teatel toimus Põhja-Koreas Põhja-Hamgyongi provintsis täna väike maavärin, mis oli tingitud maa-alusest tuumalõhkepea katsetusest üle-eelmisel aastal.

Tegu oli Põhja-Korea kuuenda ja seni suurima tuumakastega, mille võimsus oli Jaapani kaitseministeeriumi hinnangul 160 kilotonni. Plahvatus põhjustas esialgu 6,3-magnituudise maavärina, sellele järgnes mitu järeltõuget ning väidetavalt varises katsepolügon lõpuks kokku.

KMA teatel oli tänase maavärina tugevuseks 2,8 magnituudi ning selle kese oli üsna maapinna lähedal, kõigest 12 kilomeetri sügavusel. Maavärin toimus umbes 11 kilomeetri kaugusel Punggye-ri tuumapolügonist.

Põhja-Korea teatel on nad praeguseks oma ainsa tuumarelvade ketsepolügoni sulgenud.

KMA seismoloogide sõnul pole põhjust kahtlustada, et täna tuvastatud maavärin oli põhjustatud uuest plahvatusest ning peaaegu kindlasti oli tegemist loodusliku nähtusega.

Küll aga on teadlased üsna veendunud, et maavärin oli tuumakatsetuse järelm, kuna see toimus nii lähedal Punggye-rile ning Põhja-Koreas pole maavärinaid tekitavaid murrangujooni.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles