Pärnakas pälvis Eduard Wiiralti stipendiumi

Laura Vadam
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Helena Keskküla õpib Amsterdamis videokunsti. 
Helena Keskküla õpib Amsterdamis videokunsti. Foto: Mailiis Ollino / Pärnu Postimees

Täna pärastlõunal andis kultuuriminister Indrek Saar ministeeriumis üle kolm Eduard Wiiralti nimelist stipendiumi. Teiste seas sai selle pärnakast lootustandev kunstitudeng Helena Keskküla, kes õpib Amsterdamis Gerrit Rietveldi akadeemias videokunsti (moving image, L. V.).

“Toetus on väga, väga hästi ajastatud. Mul läheb seda vaja,” tõdes Keskküla, kel ees viimane ja tegus semester välismaa ülikoolis. Pühadel kodus viibiv Keskküla naaseb peagi Hollandisse, kus alustab lõpufilmi kallal nokitsemist, milleks tarvis raha.

Toetuse abil saab Keskküla viimasel poolaastal ehk töölt ära tulla, andes võimaluse suunata kogu aeg ja energia just linateose valmistamisse. Varem õppis pärnakas Eesti kunstiakadeemias graafikat ja vabade kunstide eriala, ent kirg video ja filmi vastu juhatas ta Amsterdami. Loomingus kasutab ta muusikavideoid, vahel installatsioone. Lõputöö mõtted keerlevad aga muusikali-filmi ümber.

Wiiralti seadusjärgse pärijana premeerib kultuuriministeerium igal aastal kunstniku autoritasudest andekaid kunstitudengeid 3000eurose stipendiumiga, toetamaks nende õppe- ja loometegevust ning enesetäiendamist. Peale selle kingib Eesti kunstimuuseum laureaadile muuseuminimelise kuldkaardi, mis tagab eluaegse priipääsme kõigisse filiaalidesse.

Stipendiumi taotlevad tudengid ise. Keskküla jäi enda arvates ehk silma asjaliku motivatsioonikirja, õpitulemuste ja varasemate projektidega. “Olen Eesti kunstiväljal juba palju tegutsenud. Inimesed teavad, millega tegelen. Ehk on mul tekkinud oma käekiri,” leidis ta. “Panin taotlusse kirja väga selged eesmärgid. Kirjutasin kõik projektid täpselt lahti.”

Komisjoni kuulunud ekperdid tõid tema puhul esile video- ja performance-kunsti traditsiooni uuendamist ning jõulist oma põlvkonna naishääle kuuldavaks tegemist. Ta uurib ühiskonna ja kultuuri survet soo- ja earollidele ning paneb sealjuures proovile nii iseenda kui ka vaataja.

Aastal 2017 esitles Keskküla loomingut kodulinnaski, kui avas Avangardi galeriis näituse “Liivatera ballaad”. Niisamuti on ta esinenud mitme isikunäitusega ja osalenud grupinäitustel Pärnus, Tallinnas ja Viinis.

Laureaatideks osutusid Helena Keskküla, Eesti Kunstiakadeemia kaasaegse kunsti magistriõppekava tudeng Keiu Maasik ning vabade kunstide magistrant Mark Antonius Puhkan.
Laureaatideks osutusid Helena Keskküla, Eesti Kunstiakadeemia kaasaegse kunsti magistriõppekava tudeng Keiu Maasik ning vabade kunstide magistrant Mark Antonius Puhkan. Foto: Kultuuriministeerium
Kommentaarid
Copy
Tagasi üles