Rändelepe viis Belgia peaministri ametist (3)

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Charles Michel.
Charles Michel. Foto: Piroschka Van De Wouw / REUTERS / Scanpix

Kümne päeva eest vähemusvalitsust juhtima jäänud Belgia peaminister Charles Michel teatas eile ametist lahkumisest.

«Ma olen vastu võtnud otsuse ametist lahkuda ja ma kohtun selles osas viivitamatult kuningaga,» ütles Michel.

Eile õhtul Micheliga kohtunud kuningas Philippe ei ole peaministri lahkumisavaldust veel rahuldanud ning plaanib enne seda pidada konsultatsioone, teatas kuningapalee. Palee allikas ütles aga, et tõenäoliselt palub Philippe Michelil peaministri kohusetäitjana mais peetavate valimisteni ametisse jääda. 

Valitsusjuhi lahkumisele eelnes arutelu parlamendis, kus opositsiooniparteid keeldusid Micheli ettepanekust hääletada maini valitsuse reformide üle ükshaaval. Peaminister otsustas seejärel enne terendavat umbusaldushääletust ise tagasi astuda. 

Micheli võimuliit kaotas parlamendienamuse 9. detsembril, kui flaami rahvuslaste erakond N-VA lahkus ÜRO ränderaamistikuga seotud tüli tõttu valitsusest. Pärast seda on peaminister juhtinud vähemusvalitsust.

Liberaalset valloonide erakonda Reformiliikumine (MR) juhtiv Michel on peaminister alates 2014. aastast ning valitsusse kuuluvad pärast N-VA lahkumist veel kaks flaamide erakonda. 

Põllumajandusminister Denis Ducarme Micheli erakonnast MR kritiseeris vasakpoolseid ja roheliste opositsioonierakondi koostöö asemel halvamise ja kriisiga riskimise eest. Võimuliit vajas opositsioonierakondade toetust, sest koalitsioonist lahkunud N-VA oli esitanud poliitilisi nõudmisi, mille Michel kuulutas vastuvõetamatuks. 

Nii nagu mitmes teiseski riigis muutus ränderaamistik poliitiliselt plahvatusohtlikuks ka Belgias.

Brüsselis puhkesid pühapäeval rändevastaste meeleavaldajate ja Belgia politsei vahel kokkupõrked ning korrakaitsjad olid sunnitud käiku laskma pisargaasi ja veekahurid. Belgia politsei teatel avaldas Brüsseli eurokvartalis lõppeval nädalal ametlikult heaks kiidetud ÜRO ränderaamistiku vastu meelt umbes 5500 inimest, kes kandsid plakateid sõnumitega «Meie inimesed ennekõike» ja «Meil on kõrini, sulgege piirid».

Protesteerijad ja politseinikud Brüsselis.
Protesteerijad ja politseinikud Brüsselis. Foto: Romy Arroyo Fernandez / ZUMAPRESS.com / Scanpix
Kommentaarid (3)
Copy
Tagasi üles