Serbias avaldasid tuhanded meelt president Vučići vastu

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Meeleavaldus Belgradis.
Meeleavaldus Belgradis. Foto: Marko Drobnjakovic/AP/Scanpix

Serbia pealinnas Belgradis avaldasid laupäeval tuhanded inimesed ränka lumesadu trotsides meelt president Aleksandar Vučići väidetavate jõumeetmete vastu opositsiooniparteide ja ajakirjanduse suhtes. 

Teist nädalavahetust järjest toimuvad protestid on esimesed tõsised opositsiooni meeleavaldused pärast 2017. aasta kevadet, mil tuhanded noored belgradlased protestisid nädalaid Vučići valimisvõidu vastu. 

Opositsioonierakonnad kutsusid üles meelt avaldama pärast seda, kui üks nende liidreid läinud kuul Serbia keskosas poliitkoosoleku eel läbi peksti. 

Opositsiooniline Liit Serbia Nimel (SZS), mis ühendab erakondi kogu poliitilise spektri ulatuses, väitsid, et ründajad olid Vučići valitseva Serbia Progressiivse Partei (SNS) poolehoidjad. Võimud on neid süüdistusi eitanud. 

Rahvahulka juhtisid laupäevasel meeleavaldusel mitmed opositsioonijuhid, teiste seas endine välisminister Vuk Jeremić ja Belgradi linnapea Dragan Đilas.

Paljud meeleavaldajad puhusid vilesid ja sarvi, mis olid tähtsaimad sümbolid opositsiooni 1990. aastate massimeeleavaldustel Slobodan Miloševići vastu, kelle autokraatlikule valitsemisele tegi lõpu 2000. aasta oktoobri rahvaülestõus. 

Meeleavaldajad kandsid plakateid kirjadega: «Kui kaua kannatab Serbia kurjust?» ja «Nad valetavad, varastavad .... Ma olen nii vihane», ning skandeerides «Vučić - varas!»

Opositsioon ja kodanikuühiskond süüdistab endisest käredast rahvuslasest euroopameelseks pöördunud Vučićit autokraatliku võimu kehtestamises ja meedia kontrollimises oma oponentide mahasurumiseks. 

Läinudnädalaste meeleavalduste järel ütles Vučić, et ei kavatse opositsiooni vaba ajakirjanduse ja õiglaste valimiste nõudmistele järele anda ka siis, kui tänavaile tuleb viis miljonit inimest. 

Euroopa Parlament kutsus oma viimases Serbiat puudutavas raportis sealseid võime tungivalt üles parandama olukorda väljendus- ja ajakirjandusvabaduse osas. 

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles