Kuidas maitseb Kuressaare jõulukuusk? Saarlased teavad ja panevad selle pudelisse

Liia Merino
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Pilleli Läets

Pooleteise aasta eest lasid ettevõtjad Maarit Pöör ja Tarmo Virki Lahhentagge džinni välja ning nüüd pole enam tagasiminekut. 2018. aasta suve alguses nägi ilmavalgust nende esimene toonik ja uue aasta kevadel saab juba maitsta sellist toonikut, mis on tehtud selleaastase Kuressaare jõulupuu okstest.

Eestis võib toonikutootjaid pigem tikutulega taga ajada. «Meie toonik sündis möödunud talvel, kui otsisime sobivat lahjendajat oma džinnile ja enamik turulolevatest toonikutest olid liiga agressiivsed, liiga mõrud,» kommenteerib tooniku «Kuusk ja kardemon» sünnilugu Lahhentagge kaasasutaja Tarmo Virki. Retsepti kirjutas valmis ettevõtte joogimeister ja asutaja Maarit Pöör, kes vürtsitab oma uut segu  sidrunikoore ja punasest kiinapuukoorest saadud kiniiniga.

Tervisele tõhus 

«Idee joogi maitseks tuli koduaknast välja vaadates — meie Saaremaa läänerannal, Lahetaguse külas asuva kodu kõrval kasvab suur ja uhke kuusk mändide vahel. Lisades sellele kuuse tervislikud mõjud — ta on ainulaadne puu meie looduses oma vitamiini- ja mineraalirohkusega — oli selge, et kuusk peab olema kesksel kohal meie joogis,» kõneleb Tarmo Virki valiku tegemisest kuuse kasuks. Tervisesõpradel on hea teada, et kuuses on tsitrustega võrreldes kümneid kordi rohkem C-vitamiini ning 40-100 korda rohkem klorofülli, kui üheski teises meie taimes. Okastes leidub lisaks E- ja K-vitamiini ning palju muid kasulikke mineraale, nagu võib lugeda Lahhentagge kodulehelt. 

Foto: Pilleli Läets

Keskkondlikult säästlik

Oma aja ära elanud jõulupuude äraviskamine on saarlastest tootjatele juba ammu pinnuks silmas olnud, kuid «enamik kodustest jõulukuuskedest kuivavad nii ära, et nende uuskasutus ei ole võimalik,» räägib Tarmo Virki. «Maarit (Maarit Pöör —toim) taipas novembri alguses, et linna jõulukuused on nii suured, et need ei jõua kuidagi kuivada. Oleme väga rõõmsad, et ka Kuressaare linnale see mõte meeldis ja nad ideega kaasa tulid.»

Mitte ainult džinnipikendus

Saaremaal, Öun Drinksi juures toodetav toonik on Tarmo Virki sõnul ideaalne ja täiskasvanulik mittealkohoolne janukustutaja, kuid «sobib loomulikult Lahhentagge džinniga ideaalselt kokku.» 

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles