Rein Lang asus kaitsma pressivaenlase tiitli saanud Aivar Rehet (2)

Ainar Ruussaar
, erikorrespondent
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Rein Lang
Rein Lang Foto: Jaanus Lensment

Ettevõtja ja poliitik Rein Lang asus jõuliselt kaitsma eelmisel nädalal pressivaenlase tiitli saanud Danske panga töötajat Aivar Rehet, nimetades Eesti Ajalehtede Liidu iga-aastast pressisõbra ja –vaenlase tiitli andmist «vaimuvaeseks aktsiooniks».

«Ma olen kogu seda pressisõbra ja –vaenlase valimise aktsiooni nimetanud äärmiselt vaimuvaeseks ja tänavu sain ma sellele kinnitust. Mida siis Aivar Rehe peab tegema, kui tal on kehtiv leping oma tööandjaga, milles on must-valgelt kirjas, et ta ei suhtle ajakirjandusega,» rääkis Lang esmaspäeval raadio Kuku saates «Olukorrast ajakirjanduses». Tema sõnul on arusaamatu, et Eesti Ajalehtede Liit, kes seda autasu välja annab, peab ebaeetiliseks ja taunitavaks lepingutest kinnipidamist.

Saatejuht Väino Koorberg ütles, et pressivaenlase tiitel ei ole juriidiline vaid eetiline hinnang ja selliseks eetiliseks hinnanguks oli Aivar Rehe puhul põhjust. «Avalik huvi Danske pangas toimuva vastu ei ole ainult Eesti probleem vaid üle-euroopaline ja ülemaailmne probleem. Ja see, kuidas Aivar Rehel on õnnestunud jääda täielikult varju nii uurimisorganite kui ka ajakirjanike pilgu eest, on tõepoolest preemiat väärt,» märkis Koorberg.

Juristiharidusega Lang ütles, et tänapäevane tsiviilühiskond põhineb Rooma õigusel, kus kehtib lepingutega võetud kohustuste täitmise põhimõte. «Ei saa segamini ajada õigusemõistmise protseduuri ja tavalist ajakirjandust,» sõnas Lang. «Allikakaitse seadus sätestab teatud garantiid ajakirjandusele ja ka näiteks arstidele, et nad ei pea politseile avaldama teatud informatsiooni ning politsei peab saama selle informatsiooni teiste kanalite kaudu. Aga praegu nõutakse seda Aivar Rehelt, keda seob tõenäoliselt väga üksikasjalik leping. Vabandust, aga mida nüüd inimene antud juhul peab tegema, et mitte sattuda avalikkuse põlu alla ja mitte saadud kõigis meediakanalites mõnitatud, kes on ühinenud selle tobeda aktsiooniga?» küsis Lang retooriliselt.

«Nendel aktsioonimeistritel pole vähimatki ettekujutust, mis see lepingutel põhinev tsiviilühiskond on, ja nad lähtuvad väga selgelt ainult enda huvist. Inimene ei räägi, järelikult anname talle pasunasse. Kogu see aktsioon on naeruväärne ja vaimuvaene,» rääkis Lang raadiosaates. Ta tervitas Aivar Rehe tulemist «väga heasse» pressivaenlaste klubisse, kuhu kuuluvad aastate jooksul selle tiitli saanud Mart Laar, Lennart Meri, Toomas Hendrik Ilves, Andrus Ansip, Rein Lang ja paljud teised.

Eesti Ajalehtede Liidu liikmeslehtede peatoimetajad valisid eelmisel nädalal toimunud aastakoosolekul pressisõbraks Riigikontrolli ja pressivaenlaseks Aivar Rehe. Riigikontroll sai pressisõbra tiitli tänu munitsipaallehtede auditile, mis tõi välja maksumaksja raha väärkasutuse isiklikuks poliitreklaamiks 2017. aasta kohalike omavalitsuste valimiste kampaania käigus. Pressivaenlaseks valiti Aivar Rehe, kes oli varem aktiivne pressi ja avalikkusega suhtleja, kuid muutus peale Danske panga skandaali täiesti kättesaamatuks ja skandaali algusjärgus andis ka avalikkusele eksitavat infot skandaali kohta, seisab liidu pressiteates. 

Kommentaarid (2)
Copy
Tagasi üles