Austraalia ei ühine ÜRO ränderaamistikuga

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Austraalia peaminister Scott Morrison.
Austraalia peaminister Scott Morrison. Foto: EPA/Scanpix

Austraalia konservatiivne valitsus teatas kolmapäeval, et ei kavatse sarnaselt USA-le ja mitmele Euroopa riigile ÜRO ränderaamistikuga ühineda.

"Julgustades ebaseaduslikku sisserännet Austraaliasse .... ja vastupidi, võib pakti heakskiitmine seada ohtu raskelt saavutatud edusammud võitluses inimsmugeldamisega," ütles peaminister Scott Morrison ühisavalduses sise- ja välisministriga. 

Austraalia karmi rändepoliitika raames on paadiga Austraaliasse pürgijad toimetatud väikestele Vaikse ookeani saartele. 

See poliitika on aidanud lõppu teha aktiivsele inimsmugeldamise ärile, kus sajad Austraaliasse pürginud inimesed merel hukka said. 

Kuid sadu inimesi on sestsaadik aastaid hoitud Paapua Uus-Guineas ja Naurul programmi raames, mida ÜRO ja inimõiguslased on teravalt kritiseerinud. 

"Me arvame, et lepe (Global Compact for Migration) ei ole kooskõlas meie hästi kinnistunud poliitika ja Austraalia huvidega." märkisid ministrid. 

ÜRO riigid kiitsid ränderaamistiku (Global Compact for Migration) heaks juulis 18 kuud kestnud läbirääkimiste järel. Ametlikult võetakse see vastu 10.-11. detsembril Marokos Marrakechis peetaval konverentsil.

Lepe sisaldab 23 eesmärki seaduslike rändevõimaluste loomiseks ning migreeruvate inimhulkadega paremaks toimetulekuks olukorras, kus maailmas on liikvel umbes 250 miljonit inimest ehk kolm protsenti maakera rahvastikust.

USA lahkus mullu detsembris leppe üle peetud kõnelustelt. Teisipäeval teatasid leppega mitteliitumisest Poola ja Iisrael. Oma vastuseisu paktile on väljendanud ka Ungari, Austria, Bulgaaria ja Tšehhi.

Morrisoni vähemusvalitsus on kevadisteks valimisteks valmistumisel teinud rändest ühe oma keskse teema. 

Arvamusuuringute kohaselt jäävad konservatiivid praegu opositsioonilisest Tööparteist selgelt maha. 

Varem sel nädalal teatas Morrison ka kavast kärpida ametliku sisserände lage praeguselt 190 000 aastas umbes 160 000-le. 

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles