Ott Järvela repliik: 5 mõtet Manchester Unitedi (järjekordse) kaotuse kohta

Ott Järvela
, sporditoimetuse juht
Manchester United poolkaitsja Paul Pogba.
Manchester United poolkaitsja Paul Pogba. Foto: Dave Thompson / AP / Scanpix

Jalgpalli Meistrite liiga alagrupiturniiri kolmanda vooru esimese mängupäeva keskses kohtumises kaotas Manchester United koduväljakul 0:1 Torino Juventusele, kelle värava lõi 17. minutil Paulo Dybala.

Täpselt nagu laupäeval võõrsil Londoni Chelsea vastu, oli Manchester United esitus esimesel poolajal väga kahvatu (pealelöögid kaotati 1:8), aga teisel võrreldamatult parem, mille põhjal poleks viik olnud ebaõiglane tulemus. Aga erinevalt duellist Chelsea'ga ei leidnud Unitedis kvaliteeti vastase kaitse murdmiseks.

Tegemist on Man Unitedi kolmanda kaotusega kuue mängu jooksul, ent Meistrite liiga H-alagrupis ollakse kolme vooru järel siiski teine (Juventus 9, Man Utd 4, Valencia 2, Young Boys 1). Postimehe spordiajakirjaniku Ott Järvela 5 mõtet lõppenud mängu kohta:

Cristiano Ronaldo.
Cristiano Ronaldo. Foto: Martin Rickett / PA Wire/PA Images

1. Pingevabam Ronaldo. Vaadates maailma parima jalgpalluri (loe: valitseva Ballon d’Or auhinna võitja) tänavusi esitusi Juventuses ja kõrvutades neid mullustega Madridi Realis, näib klubivahetus olevat mõjunud portugallasele vabastavana. Juventuses ei eeldata ega loodeta, et Ronaldo peaks üksinda mängu ära tegema.

Teda kasutatakse märgatavalt võistkondlikumalt ja Ronaldo ise on sellega ka igati päri, nautides mõnevõrra väiksemat pingekoormat ja mängides värskemalt. See ei peegeldu tingimata mõõdetavates parameetrites (väravad ja söödud), vaid pigem kehakeeles. Jalgpall, nagu teame, ei allu aga matemaatikale, vaid tulemust mõjutab olulisel määra ka tunnetuslik tasand.

2. Kaotus pole Unitedile katastroof. Täna väljakul nähtu põhjal on ilmselge, et Juventus on hetkel Unitedist selgelt parem ja tugevam meeskond. Eelmise nelja hooaja jooksul kaks korda Meistrite liiga finaalis kaotajana väljakult lahkunud Juventus on komplekteeritud nii, et Euroopa meistritiitli võitmine on täiesti reaalne eesmärk.

Tulemus oli loogiline, sest United on sellest tasemest kaugel. Kui nad seda tõika teadvustavad ja tunnistavad, on kaotust hõlpsam seedida. Kuna Valencia võõrsil Berni Young Boysist jagu ei saanud (1:1), pole Unitedi seis kriitiline isegi siis, kui Juventusele ka kahe nädala pärast võõrsil alla jäädakse.

3. Meistrite liiga igatseb VARi. Palju nägi suvisel MM-finaalturniiril karistusalas särgist tirimisi ja muid sarnaseid inetusi? Väga vähe, peaaegu üldse mitte. Miks? Sest VAR mõjus distsiplineerivalt, vahelejäämise kartuses lõpetati jantimine. Meistrite liigas VARi teatavasti ei kasutata ja tulemus oli näha 49. minutil, kui Giorgio Chiellini seda teades Romelu Lukakut nahaalselt särgist tiris.

Chiellini teab, et kohtunikel puudub võimalus VARile toetuda ja nad peavad otsustama momentaalselt. Penalti andmine on keeruline otsus ja Chiellini kalkuleeris õigesti, et vilemehed ei tihka seda fikseerida. VARiga oleks itaallase kalkulatsioon jõudnud tulemuseni, et ei tasu riskida. Kindlasti pole see üks intsident tõsiseltvõetav põhjus, miks United kaotas. Aga palju parem, kui seda polekski olnud. Õnneks on VAR järgmisest Meistrite liiga hooajast olemas.

Giorgio Chiellini duelleerimas Romelu Lukakuga, antud olukord pole seotud mainitud särgist tirimise intsidendiga. Foto: JASON CAIRNDUFF / Action Images via Reuters

4. Uruguai jalgpalli kultuurkiht. See on ülirammus kompost, mille seest võrsub ridamisi meisterlikke jalgpallureid, kelle hulk on rahvaarvu (3,5 miljonit) silmas pidades ebanormaalselt suur. See pole uudis, aga väärib ikka ja jälle imetlust. 21-aastane poolkaitsja Rodrigo Bentancur, kes eelmise hooaja eel Juventusega liitus ja on seal nüüdseks põhimeheks tõusnud, on järjekordne markantne näide. Vamos, La Celeste, vamos!

5. David de Gea 52. minuti tõrje, millega tõi ristnurgast ära Ronaldo pealelöögi, on läbinisti: