Portugal alistas viieväravalises mängus Poola ja tegi sammu finaalturniiri suunas

Poola - Portugal
Poola - Portugal Foto: JANEK SKARZYNSKI / AFP

Jalgpalli Rahvuste liigas päeva ainsas A-divisjoni kohtumises alistas Portugal võõral väljakul 3:2 Poola koondise ning jätkab täiseduga alagrupi liidripositsioonil.

Kuigi Poola asus koduväljakul peetavat kohtumist Itaalia kõrgliigas hirmkõvas vormis oleva Krzysztof Piateki väravast 1:0 juhtima, oli Portugali vastus kiire – 31. minutil viigistas Andre Silva 1:1, 43. minutil lõi Kamil Glik omaväravast külalised 2:1 ette.

Teisel poolajal kasvatas Portugal eduseisu veelgi, kui 52. minutil oli täpne Bernardo Silva. Jakub Blaszczykowski vähendas küll 77. minutil poolakate kaotusseisu, ent mängu kontrollis ikkagi Portugal ning viigiväravat endale lüüa ei lastud.

Portugalil on alagrupis kirjas nüüd kaks võitu ehk kuus punkti. Poolal ja Itaalial on mõlemal kirjas üks punkt.

Leedu kaotas 94. minutil

C-divisjonis teenis Leedu koondis 1:2 kaotuse Rumeenialt. Külalismeeskond Rumeenia läks 13. minutil Alexandru Chipciu väravast kohtumist juhtima. Leedu viigistas 90. minutil tänu Arturas Zulpale, kuid 94. minutil lõi Alexandru Maxim Rumeenia võiduvärava.

Teises C-divisjoni 4. grupi mängus alistas Serbia 2:0 Montenegro. Tabeliseis on selles grupis pärast kolme vooru järgnev: Serbia 7, Rumeenia 5, Montenegro 4, Leedu 0.

Neljapäevased Rahvuste liiga mängud

• A-divisjon: Poola - Portugal 2:3
  • B-divisjon: Venemaa - Rootsi 0:0 (1. poolaeg)
  • C-divisjon: Iisrael - Šotimaa 2:1, Leedu - Rumeenia 1:2, Montenegro - Serbia 0:2
  • D-divisjon: Fääri saared - Aserbaidžaan 0:3, Kosovo - Malta 3:1

Enne mänguõhtut

Valitsev Euroopa meister Portugal alistas oma senises ainsas mängus kodus 1:0 Itaalia ja on A-divisjoni kolmanda alagrupi liider. Poola tegi oma senises ainsas mängus võõrsil Itaaliaga 1:1 viigi.

Kumb iganes tänase kohtumise võidab, haarab antud alagrupis initsiatiivi ja tõuseb peamiseks pretendendiks jõudmaks juunis mängitavale Rahvuste liiga finaalturniirile.

Vaata ka: Rahvuste liiga kõigi divisjonide kõigi alagruppide tulemused ja tabelid

Portugal läheb tänasele kohtumisele ilma Cristiano Ronaldota, sest sarnaselt septembris peetud mängudele otsustas peatreener Fernando Santos ka seekord kapteni tolle enda soovil kutsumata jätta. Kui palju mõjutas otsust Ronaldo vastu USA-s esitatud tsiviilhagi, kus teda süüdistatakse vägistamises 2009. aastal, pole teada. Küll aga märkis Santos, et usub ja usaldab Ronaldot ning «mitte miski ei takista tulevikus Ronaldol rahvusmeeskonda aitamast».

Kuigi Portugal peab läbi ajama oma liidri ja suurima staarita, ei saa meeskond kurta tulejõu puudumise üle, sest meeskonda kuulub näiteks Hispaanias juhtkohta hoidva Sevilla kasuks kaheksas meistriliiga mängus seitse väravat löönud Andre Silva. Samuti Inglismaa kõrgliigat juhtivas Manchester City's silmapaistvalt esinenud Bernardo Silva.

Poola koondise jaoks tähistab tänane kohtumine ka olulist juubelit - nimelt on tegu kapteni ja esiründaja Robert Lewandowski 100. koondisemänguga (eeldusel, et ei juhtu midagi ootamatut, mis vääraks ta osalemist).

Seni on Lewandowski löönud Poola koondise kasuks 55 väravat, millega hoiab tegevjalgpallurite seas viiendat kohta. Rohkem on koondise kasuks skoori teinud vaid Ronaldo (85), Lionel Messi (65, Argentiina), Sunil Chhetri (64, India) ja David Villa (59, Hispaania).

Poola rahvusmeeskonna kapten Robert Lewandowski on 99 koondisemängus löönud 55 väravat. Foto: TORU HANAI / REUTERS

Poola jaoks on tänane mäng hea võimalus võtta revanš 2016. aasta EM-finaalturniiri veerandfinaalis hilisema tšempioni Portugali käest penaltiseerias saadud kaotuse eest. Lisaks on Poolal kindlasti hingel ka suvine MM-finaalturniir, kuhu sõideti põhjendatult suurte ootustega, aga alustati kahe kaotusega ja jäädi H-alagrupis viimaseks.

Rootsi koondise kapten Andreas Granqvist.
Rootsi koondise kapten Andreas Granqvist. Foto: ANDREW COULDRIDGE / REUTERS

Rootsil selg vastu seina

Ka B-divisjonis on kavas üks kohtumine, kui Venemaa koondis võõrustab Kaliningradis Rootsit. Kui Venemaa alustas turniiri võõrsil Türgi üle saavutatud 2:1 võiduga, siis Rootsi jäi samale vastasele kodus 2:3 alla. Seega peab Rootsi täna võõrsil punktiarve avama, et mitte sattuda tõsisesse C-divisjoni pudenemise ohtu.

C-divisjoni esimeses alagrupis, kuhu kuulub erinevalt ülejäänud sama divisjoni alagruppidest kolm meeskonda, loodab punktiarve avada Iisrael, kes võõrustab Šotimaad, kel senisest ainsast mängust kirjas 2:0 võit Albaania üle.

C-divisjoni neljandas alagrupis on Leedu kodus vastamisi Rumeeniaga. Kui Leedul on kirjas kaotused Montenegrole ja Serbiale, siis Rumeenia mängis mõlema vastasega viiki. Alagruppi juhtivad Montenegro ja Serbia on omavahel vastamisi Podgoricas.

D-divisjonis mängitakse täna kolmandas alagrupis, kus Fääri saared võõrustavad Aserbaidžaani ja Kosovole sõidab külla Malta. Tabeliseis on intrigeeriv, sest kahe vooru järel pole kellelgi ei täisedu ega punktiarve avamata.

Fääri saarte jalgpallikoondis võõrustab täna Torsvolluri staadionil Aserbaidžaani. Foto: Jason Cairnduff / REUTERS

Eelloo autor: Ott Järvela