Malenurk

Eino Vaher
, maleõpetaja ja Rakvere Maleklubi üks eestvedajaid
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Valge viigistab. Vassili Smõslovi ainetel, 2002.
Valge viigistab. Vassili Smõslovi ainetel, 2002. Foto: Diagramm

Vassili Smõslov mängis Mihhail Botvinnikuga kokku kolm matši, millest ühe viigistas, ühe võitis ja ühe kaotas. Kuigi partiide üldskoor jäi isegi Smõslovi kasuks, oli ta maailmameister vaevu aasta (1957–1958). Smõslov oli kena inimene: sügavalt usklik (tollases Nõukogude Liidus!), käis kõikjal koos oma naisega ja laulis ooperiaariaid suurtel lavadelgi.

Valge viigistab. Vassili Smõslovi ainetel, 2002

Valge viigistab. Vassili Smõslovi ainetel, 2002.
Valge viigistab. Vassili Smõslovi ainetel, 2002. Foto: Diagramm

Lahendus

Lahendus: Sellist viigistamisvõimalust nimetatakse positsiooniliseks viigiks. Valge laseb mustal rahulikult lippu minna: 1. d5–d6 a2–a1L, hoiab oma kuninga väljal g1 või g2, käib vajadusel odaga (näiteks (Og5–f6) ning must ei pääse kuidagi edasi. Kui must pakub väljalt e8 lippu oda vastu, võtab valge vahetuse vastu. Musta kuningas võib küll jõuda väljale e1, e2 või f3, sellest aga võiduks ei piisa. Valge käib kuningaga vastavalt g1, g2 või f1 ja must oda on oma etturite taga lõksus. Mingil juhul ei tohi käia kuningaga h1. Must käib siis kuningaga f1 ning patti laual ei ole, sest valge peab käima etturiga h2.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles