Põllumehi on kimbutamas lina-tähtöölase röövikud

Madis Luik
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Lina-tähtöölane meie tingimustes ei talvitu ja tavapärastel aastatel pole levik ka nii massiline olnud, kuid sel aastal kohati lausa masslevikus on «süüdi» kuumalaine ja soojad õhuvoolud.
Lina-tähtöölane meie tingimustes ei talvitu ja tavapärastel aastatel pole levik ka nii massiline olnud, kuid sel aastal kohati lausa masslevikus on «süüdi» kuumalaine ja soojad õhuvoolud. Foto: agronoom.ee

Veebilehe agronoom.ee teatel on kogu Eestis viimastel päevadel leitud lina-tähtöölase röövikuid ehk teisisõnu kohutavaid õgardeid. Leiud on enamasti olnud oa- ja suvirapsipõldudelt, kuid kontrollima peaks kõiki kultuure teraviljast maisini.

Veebleht agronoom.ee kirjutab, et nii mõnelgi pool on ka pritsima ja taimi päästma mindud ning pritsimise ajal traktori esiraskusele kogunev mass on olnud õudu tekitav.

Lina-tähtöölane meie tingimustes ei talvitu ja tavapärastel aastatel pole levik ka nii massiline olnud, kuid sel aastal kohati lausa massleviku on põhjustanud kuumalaine ja soojad õhuvoolud. Liblikad saabuvad meile koos soojade tuultega Lõuna-Euroopast mai teisest poolest oktoobrini ning sobivates tingimustes muneb üks emane liblikas 500 kuni 600 muna, kuid võib muneda ka kuni tuhatkond muna.

Munadest kooruvad röövikud meie praegustes soojades tingimustes paari päevaga, seetõttu on väga oluline põldude seiret teha korduvalt mõne päeva tagant. Kui röövikuid on massiliselt, on nad võimelised hävitama väga kiiresti kõik lehed, kõdrad, varred ja taimed. Isu on neil täitmatu. Röövikud maiustavad kõigega, mis ette jääb.

Veeblehel seisab ka, et tõrjeks sobivad väga hästi erinevad kontaktsed insektitsiidid, kuid oluline on pritsimisel röövikutele pihta saada. Tihtipeale asetsevad need taimelehtede all või alumistel taimeosadel ning kuna taimik on juba nii suur, et igale poole pritsimislahus ei pruugi ulatuda, siis võib vajalik olla ka süsteemsete lahenduste kasutamine. Igal juhul peaks veekulu olema ka piisav, arvestades taimede suurust ja ilmastikutingimusi.

Veeblehel seisab veel soovitus jälgida kasutatava insektitsiidi ooteaega, mis on erinevatel kultuuridel erinev, ning see näitaja on leitav toote etiketil. Ooteaeg on vaheaeg ööpäevades taimekaitsevahendi viimase pritsimise ja saagi koristamise vahel.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles