Ehitusplatsidel on tööohutusega kehvasti

Karel Reisenbuk
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Viadukti ehitus. Illustratiivne foto.
Viadukti ehitus. Illustratiivne foto. Foto: Tairo Lutter / Postimees

Tööinspektsioon kontrollis ette teatamata 79 ehitusplatsi ning selgus, et vaid 10 protsendil ehitusplatsidest on tööohutus tagatud.

Kontrolli käigus leiti 227 rikkumist ning algatati seitse väärteomenetlust. Vaid kaheksal kontrollitud ehitusplatsil oli tööohutus tagatud.

Ehitussektor on kõrge ohuhinnanguga valdkond, kus toimuvad jätkuvalt tööõnnetused, milles töötaja saab üliraskelt vigastada või hukkub. Eelmisel aastal registreeriti ehituses 392 tööõnnetust. Seetõttu on ehitussektor Tööinspektsiooni kõrgendatud tähelepanu all.

Sihtkontrolli eesmärgiks on ennetada ehitajatega toimuvaid tööõnnetusi, mille peamiseks põhjuseks on kukkumist takistavate vahendite puudumine või nende ebaõige kasutamine. Sihtkontrolli käigus külastati kõiki maakondi, v.a Hiiu ja Jõgeva.

79st kontrollitud ehitusobjektist 55 ehitusplatsil toimus töö tellingutel, neist 30-l ei olnud kontrollitud tellingute korrasolekut. Tööinspektsiooni peadirektori asetäitja Apo Oja sõnul on aga ehitussektori tööõnnetuste peamine põhjus kõrgustest kukkumine, mistõttu on tellingute korrasolek ja kontrollimine eriti oluline. «Tellingute montaaž peab toimuma kasutusjuhendi kohaselt ja monteeritud tellingute vastuvõtt tuleb dokumenteerida. Näiteks Lääne-Virumaal avastati ehitusplatsi kontrollimisel, et tellingutelt oli kaks ankurduspolti eemaldatud ning jäetud tagasi panemata. Sellise vea tagajärjel kaotavad tellingud nii oma tugevuse ja võivad ümber kukkuda,» sõnas Oja.

1/3 kontrollitud ehitusobjektidel oli iganädalane üldkontroll läbi viimata. Töötervishoiu ja tööohutuse eest vastutav koordinaator oli määramata üheksal objektil ning 16 objektil ei täitnud koordinaator oma tööülesandeid. Kontrollitud 79 ehitusobjektist vaid 10 protsendil ei esinenud ühtegi rikkumist.

Tööinspektsioon pakub võimalust kutsuda ettevõttesse töökeskkonna konsultant, kes annaks nõu, kuidas töökeskkonda parandada. Töökeskkonna konsultandi kutsumiseks tuleb saata e-kiri tööinspektsiooni üldaadressile ti@ti.ee.

Täpsemat teavet on võimalik saada tööinspektsiooni infotelefonilt 640 6000 või tööinspektsiooni kodulehelt. Ettevõttele on konsultandi teenus tasuta.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles